27 Ноември, 2024

Учен разкри как могат да се "разбият" токсичните мъгли в София

Учен разкри как могат да се "разбият" токсичните мъгли в София

Проф. Али Абшаев

Проф. Али Абшаев има поне две рецепти

Проф. Али Абшаев, руски учен, който специализира в борбата с екстремните климатични явления, представи пред БНТ методи за борба с мъглите. Сред тях създаване на изкуствен поток на вятъра и поливане на мъглите с вода.

"Например борбата с мъглите предполага засяване на тези мъгли със специални реагенти, които се основават на сребърен йодид или на хигроскопични елементи на основата на частички сол, или чрез динамични импулси да се създава изкуствен поток на вятъра. И дори да се поливат мъглите отгоре с вода", посочи проф. Абшаев. 

"В нашата страна бяха използвани методи за прочистване на мини за добив на въглища. В дъното на тази мина се слага авиационен двигател и струите на въздуха се изнасят нагоре извън мината", разказа той.

Според учения, транспортът е основен виновник за мръсния въздух в повечето големи градове и София не прави изключение от тази статистика. 

Човекът не е дорасъл, за да моделира климата в големи мащаби, но науката и технологиите вече предлагат локални решения за справяне със зачестяващите екстремни прояви на климата - бури, градушки, токсични мъгли. Професор Али Абшаев работи с метеоролози, физици и инженери по цял свят, за да приложи най-ефикасните решения за климатичните диагнози по места. За смога при температури около нулата, какъвто е този в София, руският учен има поне две рецепти.

Чрез създаване на специфично електрическо поле, може да се стимулира коагулацията на вредните частици във въздуха. Така частиците се привличат, окрупняват се, натежават и падат на земята като дъжд.

Другия метод е "динамичен". При него се инсталира авиационен двигател. Въздушната струя разчиства мъглата от важни обекти като самолетни писти за излитане и кацане или натоварени магистрали, където видимостта е от голямо значение.

Според професора няма как да се определи цената на такива решения, защото инвестицията в здравето на нацията, икономиката и привличането на туристи е безценна.
Сподели:
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети

Лондонски учени създадоха най-тънките спагети

Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни

В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО

В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО

Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин

Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето

Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето

Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.