Изследователи от Израел откриха нова част от имунната система, която е "златна мина" за откриването на нови антибиотици.
Те са доказали, че част от тялото, известна с рециклирането на протеини, има таен режим, който може да изхвърля арсенал от вещества, убиващи бактериите.
Учените твърдят, че това променя разбирането ни за това как се предпазваме от инфекции, съобщи Би Би Си.
Откритието дава ново място за търсене на антибиотици, за да се справим с нарастващия проблем със супербактериите, които са устойчиви на сегашните ни лекарства.
Откритието е свързано с протеазома – малка структура, която се намира във всяка клетка на тялото.
Нейната основна роля е да раздробява старите протеини на по-малки парчета, за да може те да бъдат рециклирани и от тях да се създадат нови.
Но поредица от експерименти, подробно описани в списание Nature, показва, че протеазомата разпознава кога клетката е заразена от бактерии.
След това тя променя структурата и ролята си. Започва да трансформира старите протеини в оръжия, които могат да разкъсат външния слой на бактериите, за да ги убият.
„Това е наистина вълнуващо, защото никога не сме знаели, че това се случва. Открихме нов механизъм на имунитет, който ни позволява да имаме защита срещу бактериална инфекция. Това се случва в цялото ни тяло във всички клетки и генерира цял нов клас потенциални природни антибиотици“, заяви проф.Ифат Мербъл от научния институт „Вайцман“.
Изследователският екип преминава през процес, който нарича „гмуркане в кофите за боклук“, за да открие тези естествени антибиотици.
Те са тествани върху бактерии, растящи в лабораторията, и върху мишки с пневмония и сепсис. Изследователите твърдят, че са получили резултати, сравними с тези на някои утвърдени антибиотици.
А когато учените взели клетки в лабораторията и деактивирали протеазома, те били много по-лесни за заразяване с бактерии като салмонела.
Проф. д-р Даниел Дейвис, ръководител на отдела по науки за живота и имунолог в Имперския колеж в Лондон, каза, че откритията са „изключително провокативни и много интересни“, тъй като променят разбирането ни за начина, по който организмът ни се бори с инфекциите.
„Това, което е наистина вълнуващо в случая, е, че това е напълно неоткрит процес, чрез който се произвеждат антигенитални молекули в нашите клетки, това е много важно и изненадващо“, посочи той.
Но проф. Дейвис предупреди, че превръщането на този процес в нов източник на антибиотици е идея, която „все още трябва да бъде тествана“ и това ще отнеме време.
Смята се, че повече от един милион души годишно умират от инфекции, които са устойчиви на лекарства като антибиотиците.
Но въпреки нуждата, липсват изследвания за разработване на нови антибиотици, които да отговорят на търсенето.
На този мрачен фон наличието на ново място за търсене е източник на оптимизъм за някои учени.
Според д-р Линдзи Едуардс, старши преподавател по микробиология в Кралския колеж в Лондон, откритието дава възможност да се открият антибиотици, създаващи по-малко проблеми при разработването им в лекарства, тъй като те вече са продукти на човешкото тяло - така гарантирането на тяхната безопасност може да бъде много по-лесно. /БГНЕС
Коментари (0)