Учени от Калифорнийския университет в Бъркли идентифицираха молекулярен превключвател, който контролира имунен механизъм, отговарящ за хронично възпаление в организма, съобщава „Юрик алърт”, цитиран от БТА.
Резултатите от изследването ще допринесат за разработване на средства за борба със свързани със стареенето заболявания, като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон.
Било установено, че протеинов комплекс, който е известен като инфламазома NLRP3 и отговаря за откриването на потенциална заплаха за организма и отключването на възпалителна реакция, може да бъде изключен чрез отнемане на малки количества молекулно вещество в рамките на деацетилиране. Свръхактивирането на инфламазома NLRP3 при ацетилиране (присъединяване на ацетилни групи) е свързано с редица болести, сред които разсеяна склероза, рак, диабет и деменция.
Протеинът SIRT2 е отговорен за деацетилирането на NLRP3. У двегодишни мишки с генна мутация, която не им позволявала да произведат инфламазома NLRP3, били открити повече признаци на възпаления, отколкото у нормалните им посестрими. Освен това гризачите с генна мутация имали по-голяма резистентност към инсулина.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете