Екип от учени от Университета в Бристъл и Агенцията за атомна енергия на Обединеното кралство (UKAEA) създадоха уникална батерия, която може да работи 5700 години без презареждане. Тя е базирана на радиоактивния изотоп въглерод-14, вграден в структурата на синтетичния диамант, което ѝ позволява да създава стабилен поток от електричество в микроватовия диапазон за изключително дълго време, пише Earth.
„Диамантените батерии предлагат безопасен и устойчив начин за осигуряване на непрекъснати нива на мощност в микроватовия диапазон“, обясни Сара Кларк, директор на UKAEA за тритиев горивен цикъл.
Как работи?
Въглерод-14 има период на полуразпад от около 5700 години. Когато този изотоп бавно се разпада вътре в диамантената обвивка, се образуват високоскоростни електрони. Благодарение на полупроводниковите свойства на диаманта, тези електрони се преобразуват в електрически ток. Диамантената структура не само генерира енергия, но и задържа радиацията вътре, което прави устройството безопасно за употреба.
Батерията не е предназначена за захранване на смартфони или електрически автомобили, но може да захранва микроустройства като пейсмейкъри, слухови апарати, сателитни маяци, космически сонди или дори радиочестотни маркери, които изискват десетилетия живот на батерията.
Предимства:
- нулева нужда от презареждане;
- минимални радиационни емисии поради диамантено екраниране;
- използване на ядрени отпадъци - въглерод-14 се получава от остатъчния графит на ядрените реактори;
- идеална за екстремни условия, където подмяната на батерията не е възможна.
Превод: Faktor.bg
Коментари (0)