Светът е изложен на риск от изпадане в климатична "гибелна примка", предупреждава доклад, пише "Гардиън".
В доклада се изтъква, че просто справяне с бързо нарастващите въздействия на климатичната криза може да отклони ресурси и да измести фокуса от усилията за намаляване на въглеродните емисии, влошавайки още повече положението.
Щетите, причинени от глобалното затопляне по целия свят, са все по-очевидни, а възстановяването от климатични бедствия вече струва милиарди долари.
Освен това тези бедствия могат да причинят каскадни проблеми, включително водни, хранителни и енергийни кризи, както и увеличена миграция и конфликти, всички те изтощаващи ресурси на страните.
Изследователите от Института за изследване на обществената политика и "Чатъм хаус" посочват, че текущ пример за въздействието на климатичната криза, усложняващ усилията за намаляване на емисиите и други действия, е дебатът дали удържането на повишаването на средната световна температура до 1.5 градуса (в сравнение със средната световна температура отпреди индустриалната епоха) - международната цел - все още е възможно.
Онези, които твърдят, че 1.5 градуса все още са възможна цел, рискуват запазване на самодоволството, че днешният бавен темп на действие е достатъчен, подчертават изследователите, докато онези, които твърдят, че не е възможно, рискуват поддържане на фатализма, че вече малко би могло да се направи, или "крайни подходи" като геоинженерство.
Избягването на гибелна примка изисква по-честно приемане от политиците на големите рискове, породени от климатичната криза, изтъкват изследователите, включително задаващата се перспектива за повратни точки и огромния мащаб на икономическата и обществената трансформация, необходими за прекратяване на глобалното затопляне. Това трябва да се съчетае с разкази, които се съсредоточават върху големите ползи, носени от действията в областта на климата, и осигуряването на справедливо прилагане на политиките.
"За съжаление отворихме нова глава в климатичната и екологичната криза", коментира Лори Лейборн, сътрудник в Института за изследване на обществената политика. Като допълва: "Фалшивата война е към своя край, истинските последствия вече ни поставят пред трудни решения. Ние безусловно можем да вървим към по-устойчив, по-справедлив свят. Ала способността ни да навигираме през шоковете, като същевременно оставаме фокусирани върху управлението на бурята, е ключова."
"Това е гибелна примка: последиците от [климатичната] криза изместват фокуса и ресурсите от справяне с причините, водещи до по-високи температури и екологични загуби, което след това създава по-тежки последствия, отклонявайки още повече внимание и ресурси и така нататък", се подчертава в доклада.
Следете с Фактор
Смотаняци
Съветник на бившия премиер Денков цъфна до генерал от КГБ, Митрофанова и митрополит Антоний
- 10:41, 24 Ноември, 2024
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра