10 Януари, 2025

Учените алармират: 2024 година е най-горещата, откакто се води статистика

Учените алармират: 2024 година е най-горещата, откакто се води статистика

Снимка: Ройтерс

Миналата година средната световна температура надхвърли заложената в Парижкото споразумение граница на затопляне от 1,5 градуса спрямо средната температурна стойност от прединдустриалната епоха

През 2024 г. Земята е регистрирала най-горещата си година, откакто се събират данни, като скокът в средната температура е неочаквано голям, предаде Дарик по съобщение на Асошиейтед прес.
 
Миналата година средната световна температура премина рекорда от 2023 г. и продължи да се покачва още повече. Тя надхвърли заложената в Парижкото споразумение граница на затопляне от 1,5 градуса Целзий спрямо средната температурна стойност от прединдустриалната епоха. Такава е констатацията на климатичната служба „Коперник“ към Европейската комисия, метеорологичната служба на Великобритания и японската метеорологична агенция. 

Европейският екип изчисли, че затоплянето е с 1,6 градуса по Целзий. Япония установи 1,57 градуса, а Великобритания – 1,53 градуса. 

„Основната причина за тези рекордни температури е натрупването на парникови газове в атмосферата от изгарянето на въглища, нефт и газ“, коментира Саманта Бърджис, ръководител по въпросите на климата в „Коперник“. "Температурите продължават да се повишават, включително в океана, а морското равнище продължава да се покачва, тъй като ледниците се топят“, добави тя.

Миналата година надхвърли температурите от 2023 г. в европейската база данни с една осма от градуса по Целзий. Това е необичайно голям скок, тъй като до последните няколко свръхгорещи години световните температурни рекорди бяха надхвърляни само със стотни от градуса, казват учените. 

Последните 10 години са 10-те най-горещи в историята и вероятно са най-горещите от 125 000 години насам, уточнява Бърджис.

10 юли 2024 г. е бил най-горещият ден, регистриран от хората, като средната температура на земното кълбо е била 17,16 градуса по Целзий, установи „Коперник“.

Досега най-голям принос за рекордното затопляне има изгарянето на изкопаеми горива. Временното естествено затопляне на централната част на Тихия океан от явлението Ел Ниньо е с малък принос, а изригването на подводен вулкан през 2022 г. в крайна сметка е довело до охлаждане на атмосферата, тъй като е вкарало повече отразяващи частици в атмосферата, както и водни пари, каза Бърджис.

Сподели:
Politico: Могат ли САЩ да превземат Гренландия "за три дни"?

Politico: Могат ли САЩ да превземат Гренландия "за три дни"?

Въоръжените сили на САЩ наброяват 1,3 милиона военнослужещи, като някои от тях вече са разположени в Гренландия.

Мелони определи новия президент на Ливан за "надежден"

Мелони определи новия президент на Ливан за "надежден"

Според италианския министър-председател, новият ливански президент Жозеф Аун заслужава доверие и е авторитетен

Кризата между Париж и Алжир ескалира

Кризата между Париж и Алжир ескалира

Френският министър на вътрешните работи Бруно Ретайо е обезпокоен, че бившата колония се опитва да унищожи Франция