Подкрепа към Министерството на образованието и науката (МОН) за въвеждане на съвременни адекватни програми, в т.ч. изучаването на тоталитарната комунистическа система по история в 10 клас, изразиха участниците в Националната конференция "История в училище - осъзнаване на процесите в миналото за изграждане на бъдещето". Конференцията, която се проведе днес, бе организирана от Синдиката на българските учители и фондация "Конрад Аденауер".
Участниците в конференцията ще искат от министерството да се гарантира, че няма да се допускат политизиране на историята и изопачаване на факти по време на преподаването. Те настояват за междупредметна връзка, особено между литературата и историята. Учителите искат още университетите да синхронизират програмите си за обучение на учители по история, като ги осъвременят на база на съвременни исторически доказателства.
Изнасяне на повече факти, цитиране на изследвания, ползване на ресурси от Държавния архив, показване на карикатури, правене на аналогии със съвременни проблеми - това са част от съветите как да се преподава история, които проф. Евелина Келбечева от Американския университет в Благоевград и проф. Красимира Табакова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" дадоха на учителите.
"Липсата на адекватно знание за комунистическия период е причина за рамката, в която се движим", обясни проф. Келбечева. Тя каза още, че има изследвания, според които голяма част от младите не знаят какво е комунизъм или падането на Берлинската стена, но биха слушали за носталгията по режима преди 1989 г. от своите баби и дядовци. Според нея в учебниците по история трябва да се учи за икономическите кризи по време на комунизма и за съветската окупация.
България
Проф. Келбечева: Има млади хора, които не знаят какво е комунизъм, но биха слушали за носталгията по режима преди 1989
Евелина Келбечева
Учителският синдикат подкрепи изучаването на комунизма по време на конференция посветена на миналото
Фактор Фактор
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Донев
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"