28 Ноември, 2024

Украинско-българският фест "Око" показва над 100 филма в своето пето издание

Украинско-българският фест "Око" показва над 100 филма в своето пето издание

Международният фестивал на етнографското кино "Oко" ще се проведе в Украйна от 8 до 15 септември 2024 г. и в България от 8 до 15 ноември 2024 г. Въпреки че постоянно се бори за финансиране, форумът достигна до своето пето юбилейно издание в Болград. 

"Сега "Oко" има два дома — Украйна (Болград) и България (София). Като украинска българка съм много щастлива да запозная тези две култури една с друга, да разкажа за живота и ежедневието, болките и надеждите на тези два скъпи за мен и близки по дух народи. Да ги покажа един на друг и на целия свят. Официално ние сме украинско-български фестивал, затова се фокусираме върху прожектирането на украинското кино в България и българското кино в Украйна, върху това, което ни обединява, и това, което ни отличава“, казва Тетяна Станева, директорка на "Око", режисьор и програмен директор, пише "Сега".

Тази година екипът е подготвил над сто заглавия от 61 държави. 

Откриващият филм на петото издание в Болград ще бъде "Балада за малките хора" на украинския режисьор Иван Сауткин. Той беше показан за първи път миналата година на фестивала "Молодист" в Киев, след което обиколи чуждестранни фестивали. Сега "Балада за малките хора" отново ще бъде показан в Украйна, а по-късно ще има премиера и в България. Това е откровен и интимен поглед към най-уязвимите на фронтовата линия на руско-украинската война и към доброволците от екипа за евакуация, които рискуват живота си, за да спасяват цивилни. Филмът ще се състезава и в конкурсната секция за пълнометражен филм "Нашето око". 

Закриващият филм е израелският "Седем благословии" на режисьорката Айелет Менахеми. През 2023 г. тази лента спечели 11 награди "Офир" от Израелската филмова академия. Филмът беше и официален представител на Израел в международната секция на наградите "Оскар" през 2024 г. "Седем благословии" е трагикомедия за една седмица празнични семейни вечери след израелско-мароканска сватба. Филмът ще бъде представен премиерно в Украйна и България, а също така ще вземе участие в международния конкурс за пълнометражен филм "Oко Global". В програмата е и българският филм "Чума" по сценарий на Боян Биолчев, вдъхновен от Йовков.

Тази година, освен традиционните документални филми, в конкурса са включени игрални и анимации. Основното условие беше наличието на етнографски елементи и така наречената "постетнография", разказва организаторката Тетяна Станева. 

Предвидени са и два дискусионни панела – "Културното наследство на националните малцинства — ценен ресурс за културната дипломация" и „Националните будители/лидери и историята. Какво е общото между Украйна и България?". В програмата е включен и семинар на тема "Защо искаме да се върнем към корените си в размирни времена" със София Безверха, блогър и филолог.

"Докато танковете гърмят, музата трябва да крещи по-силно от тях. Ето защо, ние не само се борим за това филмовият фестивал да продължи да съществува и да "говори", но и разширяваме аудиторията си до две държави – Украйна и България. По този начин гласът на "Око" ще бъде по-силен, по-мощен, по-чуваем"“, казва Юрий Димчогло, почетен президент на "Око".
Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"