Украйна не води преки преговори с Русия за енергийно примирие, но е отворена за трета страна, която да посредничи при изпълнението на преговорите по мирната формула, заяви Андрий Ермак, ръководител на президентската канцелария на Украйна, в телевизионно интервю на 4 ноември.
Официалният представител заяви това в отговор на множество медийни публикации, според които Киев и Москва водят предварителни разговори за взаимно прекратяване на ударите по енергийни обекти, съобщи „Киев индипендънт“.
След като преговорите, за които се твърди, че са водени с посредничеството на Катар, за първи път пропаднаха през август след нахлуването в Курск, на 29 октомври „Файненшъл таймс“ съобщи, че страните обмислят възобновяване на дискусиите. Кремъл отрече възобновяването на разговорите в изявление на 30 октомври.
В изказване в Монреал, Канада, Ермак отхвърли всякакви преки преговори с Москва. Той допълни, че тематичната международна конференция, организирана съвместно с Катар, относно прилагането на аспекта на сигурността от мирната формула на Украйна се е провела онлайн през август без руско участие.
Официалният представител заяви, че Киев не изключва възможността за постигане на споразумение въз основа на тематичната конференция чрез посредници, като посочи Катар или „всяка друга държава“, която би помогнала на страните да приложат заключенията.
„След това казахме, че ако днес Катар или която и да е друга държава е готова да приложи тези споразумения отделно с Украйна и отделно с Русия, моля, направете го“, каза Ермак.
Третата точка от мирната формула на Украйна осъжда руските удари срещу украинската енергийна мрежа и настоява за по-строги санкции, които да подкопаят способността на Москва да поддържа тези атаки.
Според президента Володимир Зеленски идеята за взаимно прекратяване на енергийните удари за осъществяване на тази цел е била предложена по време на първата световна среща на върха за мир в Швейцария през юни. Той заяви, че готовността на Русия да прекрати ударите може да бъде сигнал за желание за започване на по-широки мирни преговори.
Едно споразумение би отбелязало най-значителната деескалация на войната, откакто руският президент Владимир Путин нареди пълномащабното нахлуване в Украйна в началото на 2022 г.
Ермак подчерта, че в момента не се обсъжда такова споразумение с Русия.
Украйна се готви за най-тежката си зима досега, като половината от енергийната ѝ инфраструктура е в руини, след като Русия започна масирани кампании срещу енергийната мрежа на страната през есенно-зимния период на 2023-2023 г. и отново през пролетта на 2024 г. (БГНЕС)
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства