След съдебен спор с държавата, продължил над 10 години, уникалният храм „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ в село Добърско вече официално е собственост на Българската православна църква, съобщи БНР. От 2007 година тя се стопанисваше от Националния исторически музей и беше негов филиал.
Храмът, построен в началото на 17 век с дарения и доброволен труд на добърчани, известен с уникалните си стенописи и лечебния извор, беше обект на съдебна битка между държавата и Неврокопската епархия. В решението на Върховния касационен съд, което е окончателно, се оспорва аргументът, че след като е обявен за културно наследство с национално значение, той е собственост на държавата и се управлява от нея като филиал на Националния исторически музей. Оказа се, че по документи с такъв статут е само иконостасът на черквата.
Заради сериозното опушване на стените и реалната застрашеност на стенописите, от 2004-та година в храма "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ богослужения не се извършват, а свещниците са изнесени в предверието. В годините, когато той се третираше като държавна собственост, НИМ разкри и две щатни бройки за стопанисването на черквата и посрещането на туристите.
Как ще бъде решено това занапред и дали Неврокопска епархия ще запази музейния характер на обекта, ще реши БПЦ. Средновековният храм е едно от най-ценните у нас произведения на православното изкуство и едно от най-посещаваните места в района заради уникалната архитектура и стенописи, и най-вече сцената "Сретение Господне", която хората наричат „Иисус Христос в ракета“.
Закон и ред
Уникалният храм в Добърско официално става собственост на Българската православна църква
Сцената "Сретение Господне", която хората наричат „Иисус Христос в ракета“
От 2007 година тя се стопанисваше от Националния исторически музей и беше негов филиал
Фактор Фактор
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро