Пълното падане на дерогацията за руския петрол от 1 март 2024 г. не би следвало да се отрази на българския пазар. Това каза пред журналисти в Благоевград министърът на финансите Асен Василев, цитиран от Дарик.
Повод за коментара му е договорката между ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България и ДПС за отмяна на дерогацията за руския петрол в две стъпки. Първата е от 1 януари - спиране на квотите за износ, втората е от 1 март - окончателна отмяна на дерогацията, обяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова на съвместно изявление в парламента в петък.
Според Василев няма основание на този етап да се повишават цените на горивата у нас.
"Още преди месец и половина-два парламентът прие закон, с който трябва поетапно да се намали употребата на руски петрол. Това, че се забранява износът от 1 януари, засяга руския петрол. Ако има неруски петрол, той спокойно може да се изнася." - каза министърът. Според Василев това просто ще ускори преминаването към неруски петрол.
Министърът коментира и позицията на „Лукойл Нефтохим Бургас“, изпратена до медиите в събота, че отмяната на новите квоти за износ на нефтопродукти от 1 януари 2024 година, е равносилно на отмяна на дерогацията още от декември 2023 година.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"