Китайски биолози за първи път създадоха клонинги от високомлекодайната порода крави „Холщайн”, която може да произвежда 18 тона мляко годишно, съобщи в. „Global Times”.
Учени от Северозападния университет по земеделие и горско стопанство в Китай са клонирали три телета чрез соматичен клетъчен ядрен трансфер. Биолозите са използвали за целта тъкан от ухото на животното.
Джин Япин, ръководител на екипа от учени, заяви пред изданието, че експериментът е важен за възраждането на китайската животновъдна индустрия, тъй като 70% от млечните крави в Китай се купуват от чужбина.
"Планираме да отделим две-три години, за да създадем стадо от над 1000 суперкрави, което ще осигури солидна основа за решаване на проблема със зависимостта на Китай от доставки на животни от чужбина", заяви Япин.
През последните години китайски учени са провели няколко експеримента за успешно клониране на животни, включително на прасета, коне, котки и кучета. /БГНЕС
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра