11 Май, 2026

Кремъл: Въпросът за невстъпване на Киев в НАТО е крайъгълен камък на преговорите

Кремъл: Въпросът за невстъпване на Киев в НАТО е крайъгълен камък на преговорите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По думите на Дмитрий Песков, САЩ не информират Русия за хода на обсъжданията на мирния план в Берлин.

Въпросът за гаранциите, че Украйна няма да се присъедини към НАТО в случай на подписване на мирно споразумение, е един от ключовите. Това заяви прессекретарят на ръководителя на Руската федерация Дмитрий Песков, пишат руски медии.

„Въпросът за юридически обвързващ документ за невстъпване на Киев в НАТО е крайъгълен камък на преговорите. Този въпрос подлежи на специално обсъждане“, каза той пред журналисти.

По думите на Песков, САЩ не информират Русия за хода на обсъжданията на мирния план в Берлин. Той добави, че Москва очаква да получи информация след приключването на преговорите.

Също така Песков заяви, че руският диктатор Владимир Путин уж бил „отворен към мир и сериозни решения“. По думите му, ръководителят на Кремъл е против временни примирия.

Украйна може да се откаже от членство в НАТО в замяна на гаранции за сигурност

По-рано Reuters писа, че президентът на Украйна Володимир Зеленски е предложил отказ от стремежа на Киев да се присъедини към НАТО по време на петчасови преговори с американски пратеници в Берлин на 14 декември, с цел да се сложи край на войната с Русия.

Агенцията съобщи, че Зеленски е предложил отказ от членство на Украйна в НАТО в замяна на западни гаранции за сигурност. Журналистите отбелязват, че подобна стъпка представлява значителна промяна в позицията на Украйна, както и съответства на една от „военните цели“ на Руската федерация.

 

Сподели:

Коментари (0)

Войната в Украйна е златна мина за Ким Чен Ун, одра Путин с десетки милиарда долари

Войната в Украйна е златна мина за Ким Чен Ун, одра Путин с десетки милиарда долари

Отбелязва се, че само за доставката на ракетна артилерия и близо 250 ракети KN-23 с малък обсег Пхенян е получил между 7 и 13,8 милиарда долара.

Съветът на външните министри решава за санкциите към Русия за отвлечените украински деца

Съветът на външните министри решава за санкциите към Русия за отвлечените украински деца

Другата важна тема е дали Европа трябва да преговаря с Русия. През последните седмици се дискутира разгорещено по тази тема.

Денков: Това е крайна наглост! Да назначиш зам.-министър на образованието в конфликт на интереси ...

Денков: Това е крайна наглост! Да назначиш зам.-министър на образованието в конфликт на интереси ...

„Тези сигнали не ми бяха известни. Нека проверката приключи и обществото ще получи отговор. Всичко, което се потвърди или отхвърли, ще рефлектира върху работата на екипа“, заяви министър Вълчев, цитиран от БНР.