Коронавирусът изглежда е най-обсъжданата тема в света, констатира московският официоз "Росийская газета".
Отложеният за 24 юни Парад на победата явно се очаква да символизира единството на Русия и да укрепи бойния дух на народа в борбата с коронавируса, заявява пред в. "Свободная преса" Станислав Бишок, изпълнителен директор на международната организация за изборен мониторинг CIS-EMO.
Заради пандемията над 10 града в Русия се отказаха да провеждат паради по случай 75-ата годишнина от победата над нацизма, пише в. "Комерсант".
Онлайн изданието "Медуза" помества изчисления на електронния в. "Знак", според които общо 30 града са отменили парадите или ще ги организират "с минимален брой гости", предаде БТА.
Кремъл заяви, че посреща с разбиране тези решения на регионалните власти. Междувременно ЦИК актуализира санитарните препоръки към местните комисии по повод предстоящото на 1 юли гласуване за промени в конституцията, посочва "Комерсант".
Промените, одобрени вече от руския парламент и Конституционния съд, на практика ще "нулират" досегашните мандати на президента Владимир Путин и ще му дадат възможност да управлява до 2036 г.
"Комерсант" се пита колко допълнителни средства трябва да се отпуснат за допълнителните профилактични мерки по време на вота - безконтактни термометри във всички секции, собствени маски и химикалки отделно за всеки гласуващ, оборудвани места за дезинфекция. Впрочем това са само препоръки, значи няма и гаранции, че местните комисии ще организират нещата, както трябва. Вирусът не пуска руската политика, колкото и да се мъчи тя да се изскубне, коментира "Комерсант".
Плебисцитът ще бъде подсигуряван от близо 900 000 членове на комисии и към половин милион наблюдатели. Според експерти се канят да гласуват около 60 милиона души и процесът ще мине безопасно, пише в. "Известия".
Ако се спазват стриктно всички мерки, рискът от заразяване при гласуването няма да е по-висок, отколкото при обикновено пазаруване, уверява пред изданието Леонид Огул от парламентарната комисия по здравеопазването.
Политологът Константин Калачов, говорил пред в. "Независимая газета", прогнозира задълбочаване на противопоставянето между провластови и независими наблюдатели на вота. "Първите вече се готвят да легитимират резултатите от гласуването, а вторите гледат да съберат всички пропуски и нарушения, за да заявят обратното", казва той.
"Независимая газета" цитира руския Телеграм канал "Мейстер", припомнил, че след вота за конституционни промени ще се състои поредното телевизионно предаване "Пряка линия" с президента Путин: "Гражданите безспорно са натрупали множество въпроси колко силно е пострадала страната и как смятаме да се справим с икономическите последици от инфекцията".
Датата 1 юли 2020 г. ще влезе в историята на руската държава като начало на нейния край, коментира пред в. "Новая газета" писателят Дмитрий Глуховски.
Новата конституция е вредна за Русия, но това няма значение - тя се приема в интерес на един-единствен човек с една-единствена същинска цел: да позволи на този човек никога вече да не се раздели с властта.
Изборите в Русия окончателно ще спрат да влияят на каквото и да било. Пожизненият президент ще може да игнорира Държавната дума, да решава през главата й всички конфликтни въпроси - значи вече няма да има никакъв смисъл нито от парламентарна опозиция, нито изобщо от парламент.
"На този ден ние с вас окончателно ще спрем да си играем на модерна демокрация и ще потвърдим сами, че страната поема по пътя на една сатрапия от средноазиатски модел. Русия ще се откаже от бъдещето си, тъй като в интерес на едно лице времето трябва да бъде спряно", заключава Глуховски.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство