2 Декември, 2024

Каква защита осигуряват и какви преимущества имат различните ваксини ?

Каква защита осигуряват и какви преимущества имат различните ваксини ?

Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, «Спутник V», Novavax, Sinovac, Sinopharm – каква защита осигуряват и какви преимущества имат, пише френското издание Le Point, цитирано от "Фокус".

"Чакането на конкретнатна ваксина  е все едно да чакате парашут с различен цвят, когато е време да скочите от самолет. Вземете първото нещо, което ви попадне под ръка!“ Ето какво написа британският специалист по инфекциозни болести Нийл Стоун в „Туитър“ на 5 март. Тази кратка публикация отлично отразява настроението на много специалисти по ваксините на фона на изобилието от добри новини през последните седмици. Понастоящем във Франция са лицензирани три ваксини: Pfizer-BioNTech, Moderna (РНК ваксини) и AstraZeneca (вирусна). След няколко дни в списъка трябва да бъде добавена друга вирусна ваксина, този път от Johnson & Johnson.

„Няма изследвания, които да сравняват научно различните ваксини срещу Covid-19“, казва Даниел Флоре, заместник-председател на Техническия комитет по ваксинацията на Върховната дирекция на здравеопазването на Франция. „Критериите за оценка на ефективността, използвани от производителите за оценка на ефективността в третата фаза на клиничните изпитвания, не са напълно идентични. Следователно би било прекалено опростено да се каже, че едба от тях е по-ефективна от другите само въз основа на тестове. В крайна сметка изпитанията в „реалния живот“, т.е. масовата ваксинация на населението, помагат да се определи. Първите данни, с които разполагаме, са много добри, по-специално за ваксината AstraZeneca. Очевидно английската ваксина се приближава до високото ниво на ефективност на РНК ваксините, включително сред населението над 65 г. Усиленото наблюдение на нежеланите ефекти, установено от началото на кампанията, също потвърждава добрата поносимост и на трите ваксини. Наблюдават се само локални реакции и случаи на висока температура в рамките на 24-48 часа (с което е лесно да се справим, с парацетамол), както и редки остри алергични реакции. Честото появяване на синдром на псевдогрип след ваксината AstraZeneca се дължи на факта, че инжекциите се прилагат главно на по-млади хора, чиято имунна система реагира по-интензивно“, казва Даниел Флоре.

Друга добра новина е, че ваксинацията може значително да намали разпространението на вируса. По този начин две проучвания, проведени в Израел върху ваксината Pfizer-BioNTech, показват 85-90% намаляване на броя на безсимптомните хора след ваксинацията. Първите сигнали за ваксините от Обединеното кралство също са много обнадеждаващи. Ако тази информация бъде потвърдена, това може да означава бърза промяна във френската стратегия за ваксинация. Факт е, че ползите от ваксината не са само в защитата на най-уязвимите хора: за да се борим колективно с разпространението на вируса, тя трябва да се предлага на всички, включително и на младите хора. В бъдеще може би дори деца.

Както и да е, досега само осем ваксини са преминали финалната линия на третата фаза на клиничните изпитания. Деветата е на път да се присъедини към тях през април. Това е РНК ваксина от германската компания Curevac. Производителите са използвали различен подход за повишаване на имунната система срещу вируса, но всички те са имали една цел: шип протеинът, ключът за Covid-19. Ето защо неговите мутации, установени във Великобритания, Южна Африка и Бразилия, са толкова тревожни. Производителите трябва да гарантират, че ваксините осигуряват на населението достатъчна защита както срещу вече идентифицирани щамове, така и срещу тези, които могат да се появят през следващите месеци.

Сподели:
КС на Румъния отхвърли искането за касиране на вота за президент

КС на Румъния отхвърли искането за касиране на вота за президент

Ръководителят Мариан Еначе даде обяснение относно вота в чужбина с аргумента, че той не е бил оспорвани

Шолц към Зеленски: Казах на Путин - прекратете тази война

Шолц към Зеленски: Казах на Путин - прекратете тази война

Украинският президент е изтъкнал отново от какво се нуждае страната му, за да се защити от масирания ракетен обстрел на окупаторите

WP: Байдън увеличава военната помощ за Украйна поради опасения от нова политика на Тръмп

WP: Байдън увеличава военната помощ за Украйна поради опасения от нова политика на Тръмп

Според представител на администрацията Белият дом е взел решение да окаже подобна помощ, въпреки проблемите с американските запаси