28 Ноември, 2024

WP: Ваксинационен национализъм и геополитика доведоха до извращения в избора на ваксини

WP: Ваксинационен национализъм и геополитика доведоха до извращения в избора на ваксини

Украйна забрани руските ваксини, Иран - всички ваксини на американски и британски производители

Неотдавна Украйна забрани използването на руските ваксини, въпреки експертните данни за високата ефективност на ваксината „Спутник V“. Властите в Иран пък забраниха всички ваксини на американски и британски производители и одобриха използването на руската ваксина „Спутник V“.

В Тайван, където политиците миналата година се обявиха срещу ваксините, произведени в Китай, властите заявиха отново, че вносът на такива ваксини е забранен и предупредиха, че граждани на Тайван, които живеят в Китай, при връщането им у дома може да бъдат поставени под карантина.

Всичко това е извращение на логиката на ваксинационния национализъм, в резултат на който силните държави взеха колкото е възможно повече дози с надежда да се измъкнат от пандемията. На над 50 държави са предоставени повече от 80 милиона дози ваксини, като някои от тях напредват достатъчно бързо, пише „Уошингтън поуст“.

Украйна, Иран и Тайван засега не са започнали да осъществяват своите програми за ваксиниране. И ако Тайван е хвален за успешната си борба с пандемията, то Украйна и Иран не се справят с нея, поради което в тази страни има голям брой смъртни случаи.

За експертите това е тревожна, макар и не точно неочаквана динамика.

„Това е съвкупност от политически съображения, ако изобщо имат възможност да получат ваксина, както и опасения относно ефективността и безопасността на ваксините“, смята Янджун Хуанг – научен сътрудник в Съвета по международни отношения.

Павел Ковтонюк – бивш заместник-мнистър на здравеопазването на Украйна, твърди, че притесненията на Киев относно руските ваксини не са просто политически въпрос, а въпрос на национална сигурност.

„За последните няколко десетилетия и особено за последните 7 години необявена война Украйна разбра много добре, що е то хибридна война“, каза Ковтонюк.

Украйна

Въпреки нарастващото недоволство сред политическите кръгове по повод липсата на ваксина в страната, украинските депутати одобриха миналата седмица законопроект, който официално забранява ваксините руско производство.

Държавата с над 40-милионно население е една от най-големите европейски страни, в която не е започнало официално масово ваксиниране. На фона на пандемията, по време на която са заразени 1,25 млн. души и повече от 23 000 починаха, рейтингът на президента Владимир Зеленски падна до рекордни нива.

Безпокойството е свързано отчасти със сигурността и ефективността на ваксината: данните от третия етап на изпитванията на „Спутник V“ бяха публикувани много след пускането ѝ в Русия.

И въпреки че публикуваните тази седмица нови данни могат да успокоят притесненията на учените, напрежението в страната като цяло остава. От 2014 г. отношенията на Украйна с Русия, която поддържа метежниците сепаратисти на в източната част на страната и анексира Кримския полуостров, остават напрегнати.

Руските власти вече започнаха да използват ваксинаната „Спутник V“ в Крим, който повечето чужди държави смятат за част от Украйна. Тази седмица сепаратистките райони в Източна Украйна, подкрепяни от Русия, също започнаха да прилагат тази ваксина.

Уместно е да се каже, както гръмко заявяват руснаците, че достъпът до ваксини не трябва да бъде ограничаван в рамките на геополитиката и всеки трябва да получи висококачествена ваксина навсякъде, където това е възможно, смята проф. Джудит Туиг от университета във Вирджиния, която изучава проблемите на здравеопазването в Украйна и Русия.

Според нея, все пак е наивно да се смята, че геополитическите последици могат да бъдат отхвърлени с лека ръка.

И въпреки че Украйна едва ли ще промени решението си относно ваксините на Русия, алтернативите пред страната в момента не са много.

В рамките на глобалната програма „Covax“ Киев ще получи осем милиона дози от ваксината, разработена от американския фармацевтичен гигант Pfizer/BioNTech. Очаква се по време на първата фаза, която трябва да започне по-късно този месец, в страната да бъдат поставени едва 200 000 дози.

Освен това Украйна поиска от Пекин да увеличи обема на производство на ваксини, като подписа през декември споразумение за доставка на 1,8 милиона дози от китайската ваксина „Sinovac“.

Както каза Ковтонюк, ако Украйна не може да получи повече американски или европейски ваксини, тя ще може да се обърне към други китайски производители. Според него, доставката на ваксини се политизира не от Украйна, а от Русия.

„Това е въпрос на политика и влияние и преди всичко за Русия, а не за Украйна“, каза той.

Иран

Иран пострада значително от коронавируса. Според данните на властите, броят на заболелите е повече от 1,42 милиона, а броят на смъртните случаи е достигнал почти 60 хиляди. Но през януари върховният лидер на страната обяви, че Иран е забранил вноса на ваксини, произведени в САЩ или Великобритания.

Аятолах Али Хаменей направи това изявление по телевизията на 8 януари, обявявайки ваксините за „забранени“. Сред забранените препарати е ваксината на Pfizer/BioNTech, независимо, че е одобрена от други държави и има висока ефективност.

„Те са абсолютно ненадеждни. Ако са успели да създадат ваксина, защо искат да ни я дадат на нас, а не я използват самите те?“, каза аятолахът.

В края на януари Иран разреши използването на ваксината „Спутник V“ и се надява да произведе няколко съвместни дози. Държавните медии съобщиха, че първите дози от ваксината се очакват да пристигнат тази седмица. Очаква се също Иран да получи 1 милион дози ваксина от Китай.

Според Амир Афхами – експерт по въпросите на здравеопазването на Иран в университета „Джордж Вашингтон“, въпреки че Техеран се справя сравнително успешно с последната пандемия, иранският върховен лидер „отдавна възприема биомедицинските проблеми от позицията на конспирологията“.

Афхами твърди, че има няколко практични причини, поради които Иран би предпочел не американска, а руска ваксина.

Ваксината „Спутник V“, която струва около 9,95 долара за доза, е една от най-евтините. Подобно обяснение, обаче, е опит да се демонстрира компетентността на режима (в Иран) на фона на многобройните грешки, които допусна по време на пандемията.

Решението на Хаменей да забрани доставката на някои чуждестранни ваксини беше взето на фона на изявленията на Иран, че американските финансови санкции ще блокират достъпа до програмата „Covax“, която закупува редица ваксини от САЩ и Великобритания.

След изявлението на Хаменей Медицинският съвет на Иран - главната медицинска асоциация в страната, отмени решението.

„Всички решения трябва да се основават на научни доказателства“, се казва в публикувано от организацията отворено писмо.

Тайван

Властите в Тайван още миналия месец заявиха, че забраняват доставката на ваксини китайско производство. Говорител на Съвета за връзки с контитентален Китай заяви пред Ройтерс, че ваксинацията е медицински въпрос и не трябва да се използва за политическа пропаганда.

Това изказване беше направено след съобщението, че Китай, който има претенции върху суверенитета на Тайван, предлага безплатна ваксина собствено производство на 400 000 тайвански граждани, живеещи в Китай.

Правителството на Тайван се усъмни в ефективността на произведените от китайски компании ваксини като „Sinopharm“ и „Sinovac“, като публикува правила, според които всеки, на когото бъдат поставени тези ваксини, след пристигане в Тайван ще трябва да остане под карантина.

Според Янджун Хуанг, с китайските ваксини са свързани реални проблеми със здравето. Производителите им, подобно на тези на „Спутник V“, започнаха производство, без да публикуват данни за третия етап на проучванията. По предварителна информация от различни държави, тези ваксини са по-слабо ефективни, отколкото техни конкурентни продукти.

„Съществуват опасения от политически характер, но има и такива, свързвани с безопасността и ефективността на ваксините китайско производство“, смята Янджун Хуанг.

Въпреки че ваксинациите трябва да започнат не по-рано от март, Тайван вече е закупил около 15 милиона дози за своето 25-милионно население. 10 милиона дози идват директно от AstraZeneca 5 пет милиона дози по програмата „Сovax“.

Според говорител на икономическото и културно представителство на САЩ в Тайпе се водят преговори за доставка на още 5 милиона дози.

Тайван обаче има предимство, което Украйна и Иран нямат - огнището на коронавирусна инфекция там е сравнително малко и локализирано. На острова има само 912 потвърдени случая на заболяване, 8 смъртни случая и строг граничен контрол, което позволява на хората да се върнат към относително нормален живот, въпреки че събирането на хора все още е нежелателно. (БГНЕС)
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство