26 Ноември, 2024

Външните министри на Унгария, Румъния, Гърция и България изпратиха писмо срещу новия украински закон за образованието

Външните министри на Унгария, Румъния, Гърция и България изпратиха  писмо срещу новия украински закон за образованието

Украинският президент Петро Порошенко поръча на министерството на външните работи и министерството на образованието и науката да проведат консултации със Съвета на Европа за новия закон.

То е до върховния комисар на ОССЕ по въпросите на националните малцинства Ламберто Дзаниер и до генералния секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд

Външните министри на Унгария, Румъния, Гърция и България изпратиха съвместно писмо до върховния комисар на ОССЕ по въпросите на националните малцинства Ламберто Дзаниер и до генералния секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд с молба за противодействие на новия украински закон за образованието. Това заяви днес в интервю за радио Комерсант ФМ министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

Този закон противоречи на споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС, изключващо всякакво потъпкване на правата на малцинствата. Необходимо е решително да се противопоставяме на подобни нововъведения, независимо от това за коя страна става въпрос. Затова заедно с моите колеги - министрите на външните работи на Румъния, Гърция и България, подписахме и изпратихме писмо до върховния комисар на ОССЕ по въпросите на националните малцинства, до генералния секретар на Съвета на Европа и до министъра на външните работи на Украйна, каза Сиярто. 

    Той отбеляза, че поддържа постоянен контакт с украинския си колега Павло Климкин, на който ясно е обяснил още преди украинският парламент да приеме закона за образованието, че страните няма да спрат с действията си, докато не бъде отменен законът. 
    Сиярто критикува международните институции заради липсата на предприети от тях мерки и реакции. 
    Европейските организации обикновено незабавно и твърдо критикуват Унгария или Полша, а в този случай мина месец и нямаше нито едно реално твърдо изявление от страна на европейските институции. Това също е съвършено недопустимо, това са двойни стандарти, без значение за коя страна става въпрос, каза той. 
    Миналата седмица в Украйна влезе в сила новият закон за образованието, който предвижда обучение на езиците на националните малцинства само в началните класове. Същия ден посланикът на Унгария в Киев Ерно Кешкен заяви, че Унгария няма да подкрепи нито една инициатива на Украйна на международната сцена, докато не бъде отменен законът за образованието.
    Крайно болезнено реагираха на новия закон Полша, България и Гърция, отбелязва ТАСС. 
    Президентът на Румъния Клаус Йоханис отмени планирано посещение в Украйна, а в Унгария заявиха, че Украйна може да забрави за Европа. След това украинският президент Петро Порошенко поръча на министерството на външните работи и министерството на образованието и науката да проведат консултации със Съвета на Европа за новия закон. Текстът на закона бе изпратен за експертиза на Венецианската комисия.

   
Сподели:
Антъни Блинкен: Споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула в  Ливан е на финалната права

Антъни Блинкен: Споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула в  Ливан е на финалната права

„Ще има голямо значение за създаването на условия, които ще позволят на хората да се върнат в домовете си безопасно в Северен Израел и в Южен Ливан“, обясни държавният секретар.

Норвегия увеличи рязко финансирането на Украйна

Норвегия увеличи рязко финансирането на Украйна

Норвежското правителство планираше да заложи в държавния бюджет за 2025 година 15 милиарда крони за помощ на Украйна, но опозицията настояваше сумата да бъде не по-малка от 45 милиарда

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,