24 Ноември, 2024

Вътрешният кръг на властта: кои са посветени в плановете на Путин?

Вътрешният кръг на властта: кои са посветени в плановете на Путин?

Владимир Путин

Емили Шеруин, Дойче Веле

Дълги маси и безкрайни срещи по видеовръзка. Руските държавни телевизии непрекъснато показват консултациите на Путин с неговите подчинени по повод войната в Украйна. Но в действителност Владимир Путин явно се доверява на изключително тесен кръг от хора.

Външният министър на Украйна Дмитрий Кулеба, който се срещна в Турция с руския си колега Лавров, надявайки се да договори прекратяване на огъня, излезе от срещата разочарован и с празни ръце. Кулеба намекна, че дори и външният министър на Кремъл няма мандат за преговори.

"Изглежда други взимат решенията"

"Изглежда, че има други хора в Русия, които вземат решенията по този въпрос", коментира той. Много руски политически анализатори са съгласни, че президентът Владимир Путин еднолично ръководи войната срещу Украйна. Той не оставя особено място за изява дори и на ключовите си министри.

Николай Петров, старши анализатор в Чатъм Хаус (Кралски институт за международни отношения), обръща внимание на това, че Путин е претърпял трансформация преди началото на войната. „От нещо като председател на управителния съвет на Русия ЕООД, който се вслушваше в останалите акционери, Путин внезапно започна да се държи като цар, който взима решенията сам“, казва Петров, който е изследвал доста потайния начин на взимане на решения в Кремъл.

В неведение за инвазията

За да се отговори на въпроса кой се ползва с доверието на Путин, трябва да се върнем към ранните часове на 24 февруари. Кой в Кремъл е знаел за предстоящата война в Украйна?

Путин вече беше признал независимостта на сепаратистките региони Донецк и Луганск в Източна Украйна. Медийни наблюдатели коментират, че дори и в управлението на държавните медии са били изненадани от новината за настъплението. Изключение не правят дори изданията, пряко подчинени на президентската администрация.

„Единствено Владимир Путин, министърът на отбраната и тайните служби знаеха“, коментира пред Дойче Веле Роман Доброхотов, основател на уважаваната разследваща медия „Инсайдър“. Той подчертава, че руската пропагандна машина обикновено е добре подготвена за значимите събития. Директорите на държавните медии се събират всеки четвъртък в Кремъл, за да получат указания как да  представят новините, описва ситуацията Доброхотов.

Силните хора в Кремъл

Според политическия анализатор Николай Петров сред посветените в руските планове за инвазия са били т.нар. силовици. Това са хората от силите за сигурност, за които се смята, че са придобили все по-голямо влияние през последните години.

В тази група влизат министърът на отбраната Сергей Шойгу и началникът на Генералния щаб на въоръжените сили Валерий Герасимов. Двамата и сега отговарят за част от военните операции в Украйна.

Предполага се, че шефовете на Федералната служба за безопасност (ФСБ) Александър Бортников и на Службата за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин също са били посветени в инвазията, добавя Петров. Путин е работил с двамата от началото 1970-те години, когато е бил офицер от разузнаването.

Заедно с Путин в КГБ е работил и Николай Патрушев, който е секретар на Съвета за сигурност. Той е сред хората, които твърде често имат срещи с Путин. Патрушев е сред авторите на актуализираната през май 2021 г. стратегия за сигурност на страната. Кръгът от хора, с които Путин се консултира, е изключително тесен, но още по-малко са тези, с които той контактува лично. Известно е, че Путин е взел крайно строги мерки, за да се защитава от Ковид-19. От началото на пандемията неговите телевизионни изяви са предимно от резиденцията му в Ново-Огарьово, Московска област.

Имотът е бил оборудван с тунел за дезинфекция на посетителите. Намиращият се в затвора опозиционен политик Алексей Навални язвително нарича Путин "старецът в бункера". Всеки, който се среща лично с Путин, трябва да се изолира предварително за 14 дни или да сяда на голямо разстояние от него. Затова именно срещите му с президента Макрон, а и с германския канцлер Шолц се провеждаха от двете страни на една шестметрова маса.

Предстоят ли чистки?

Западните служби за сигурност обръщат внимание, че темпото на настъпление на руската армия се е забавило. А това означава, че част от вътрешния кръг на Путин в крайна сметка би могъл да се превърне в гръмоотвод за гнева му, казва Абас Галиамов, политически анализатор, който е и бивш автор на речи на руския президент.

Той предполага, че онези, от които Путин може да поиска да се отърве, са ръководни фигури в Министерството на отбраната, а може би и във ФСБ. „Това са хората, които не го предупредиха, че лесен "блицкриг" не е възможен, а войната ще бъде дълга и кървава“, посочва Галиамов. Анализаторът обаче прогнозира, че смяната на въпросните хора едва ли ще стане точно сега, по време на военните действия, защото това би било равнозначно на признание за провал.

Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"