Сривът на Търговския регистър е огромен проблем. Това коментира за Дарик председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Четвърти ден Търговският регистър към Агенцията по вписванията е недостъпен. Късно вчера стана ясно, че правосъдният министър Цецка Цачева е сезирала прокуратурата, МВР и ДАНС. Регистърът спря да работи в петък, но от агенцията отказаха да съобщят какъв е проблемът.
"Това е един много голям проблем. Освен че на практика се преустановява търговският оборот, вписването на промени в структурата, в капитала на дружествата, вписването на нови дружества, това внася една несигурност в собствеността. Още не е ясно какви ще бъдат и щетите. Дали просто едно забавяне на работата или ще има проблеми и с възстановяване на пълния обем информация", заяви Васил Велев.
Той припомни, че този тип данни се дублират и се съхраняват физически на различни места. "Но за нас не е ясно колко често се правят тези копия. И ако от началото на годината се изгуби информацията и трябва да се възстановява, това е един огромен проблем", допусна председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.
"Не е изключено в една такава ситуация да се получат възможности за злоупотреби. Това създава проблеми и рискове, сега предприемачите вместо да си гледат бизнеса, трябва да се занимават с такива административни процедури", коментира още Васил
Междувременно от Агенцията по вписванията съобщиха, че екипи на всички поддържащи фирми, експерти по информационни технологии и други държавни ведомства работят по възстановяване достъпа до Търговския регистър. Всички други регистри на Агенцията по вписванията са достъпни и функционират нормално.
Васил Велев
Този тип данни се дублират и се съхраняват на различни места, но не е ясно колко често се правят тези копия, заяви Васил Велев
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни