5 Декември, 2025

Великобритания иска да се върне в изследователските програми на ЕС

Великобритания иска да се върне в изследователските програми на ЕС

Той предвиден в търговското споразумение след Брекзит, изтъкват от Лондон

Лондон ще поиска Брюксел да деблокира достъпа на изследователи от Великобритания до европейски научни програми, който според британската страна е предвиден в търговското споразумение след Брекзит.

Великобритания твърди, че е била изключена от водещата програма на блока "Хоризонт Европа", която финансира научни изследвания, от ядрения регулатор Евроатом и от групата за сателитно наблюдение "Коперник".

Лондон смята, че забавянето е нарушение на споразумението след Брекзит.

Британският министър за Европа Лео Дохърти ще информира европейските служители, че забавянето предизвиква "нетърпима несигурност" за бизнеса.

Той ще говори днес пред Парламентарната асамблея за партньорство (ПАП) - асамблея между представители на Европейския съюз и Обединеното кралство за наблюдение на търговията и сътрудничеството след Брекзит.

"Участието на Обединеното кралство би било безспорно печелившо и за Обединеното кралство, и за ЕС, но Обединеното кралство не може да чака още дълго. Подходът на ЕС предизвиква нетърпима несигурност за нашите научноизследователски и бизнес общности", се казва в предварително изпратено до медиите копие от речта му.

През август Великобритания стартира процедури за спорове с Европейския съюз във връзка с изключването ѝ от научноизследователските програми на блока, като използва механизъм, заложен в споразумението за периода след Брекзит.

Това бяха първите подобни съдебни процедури, стартирани от Обединеното кралство срещу ЕС след Брекзит. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Гигант от Тракия: Как един войник оставя в хаос Римската империя

Гигант от Тракия: Как един войник оставя в хаос Римската империя

Историята на Максимин Тракиеца разкрива как един необикновено висок тракиец, роден на територията на днешна България, се издига от редник до император и поставя Римската империя на колене

Надпревара за Луната: НАСА обмисляла да взриви водородна бомба върху спътника на Земята

Надпревара за Луната: НАСА обмисляла да взриви водородна бомба върху спътника на Земята

Източник на тази малко известна история е проектът "Wion", разработен още преди Нийл Армстронг да кацне на Луната през 1969 година

Призракът на Прото-Земята: Учени откриха част от „старата планета“ дълбоко под краката ни

Призракът на Прото-Земята: Учени откриха част от „старата планета“ дълбоко под краката ни

Нови данни сочат, че в недрата на планетата може да са запазени части от Прото-Земята – свидетелство на колосален сблъсък, който ражда Луната. Тези изотопни отпечатъци преобръщат теорията за ранната ни история