Със сигурност в момента изглежда трудно да си представим, че РС Македония може да започне скоро преговори с ЕС. Като виждаме, че и двете ключови за тази страна споразумения – това с България и последващото френско решение за промените в Конституцията, а също и Преспанското от година по-рано, което отключи пътя на РС Македония към членство, са пред замразяване, да не кажем и нещо повече.
Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
"Тези, типично символни жестове от страна на новата македонска президентка, предвещават един доста студен климат и като че ли тази страна няма да бъде сред първите, които да преговарят и напредват по отношение на ЕС", прогнозира Чернева.
И допълни, че и двете коалиции от албанска страна "заявиха твърда подкрепа и за двете споразумение, и особено за конституционните промени".
"Ако това е условието за съставяне на правителство, този процес може да се проточи във времето. Аз не разчитам знаци от ВМРО-ДПМНЕ да тръгне в тази посока. Може би, първо, ще видим отлагане на съставяне на правителство и след това си представям някакъв график как постепенно да се премине към разговори за промени в конституцията на РС Македония. Със сигурност това няма да е първото нещо, което това правителство ще направи", коментира Чернева.
Тя посочи, че "ЕС започна да говори за разширяването през последната 1,6 година и много по-активно, но не заради страните от Балканите, а заради Украйна и Молдова".
"В ЕС разбраха, че оставянето на такива сиви зони предизвикват нахлуването в тях на неприятелски сили. Затова темата за разширяването е много променена, става въпрос за сигурност и как да уплътним зоните около ЕС, така че да бъдат по-силни, по-сигурни. Затова не е обичайното разширяване. Много повече ще се говори за сигурност, за сътрудничеството в сфери като отбраната и сигурността, и общи политики по отношение на външната политика. Това, което, например, страни като Сърбия си позволяват, да не спазват външнополитическите решения на ЕС, включително и санкционни, такъв тип кандидати няма да могат да напредват. Цялото портфолио по разширяването ще има много повече политическа тежест в ЕК. И унгарският комисар по разширяването не помогна, но навреди, а и със сигурност няма да запази този терен", прогнозира Весела Чернева.
Според нея крайната десница в Европа ще подкрепи инструментариума на ЕС, тъй като става дума за един неинвазивен начин, доста постепенен начин за уеднаквяване на стандарти и повишаване на сигурността на Европа, без да изисква усилията, които НАТО трябва да положи, когато става въпрос за сигурност.
Весела Чернева
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"