Необходими са действия за модернизиране и развитие на Княжеската градина в София, която все още диша, защото е запазила следи от миналото великолепие и се съпротивлява на подмяната – тя трябва да се освободи от натрапения паметник на съветската армия. Такава позиция изрази проф. Вили Лилков в профила си във Фейсбук.
Ето какво се казва в публикацията му, която е напомняне на кмета Йорданка Фандъкова и предложение към общинските съветници в София:
През 2011г. се проведоха серия от дискусии за бъдещето на Княжеската градина и ПСА, организирани от БХК, сдруженията "София-Поетики" и "Трансформатори". Участваха граждани, съсловни организации, архитекти, анализатори, журналисти, НПО-та и общински съветници от СОС. Единодушно бе взето решение да се изготви задание за провеждане на МЕЖДУНАРОДЕН КОНКУРС за проекти за доизграждане и развитие на Княжеската градина.
На 6 март 2012 г. екип, ръководен от главния архитект на София Петър Диков, изготви документацията. По препоръка на Столична община „Асоциация за развитие на София“ организира обществена дискусия за заданието, което получи обществена подкрепа. И дотук!
Предлагам на общинските съветници заданието да се внесе за одобрение в СОС! То не е загубило своята актуалност и все още стои самотно на страницата на „Асоциация за развитие на София“ и да вървим към модернизация и реконструкция на Княжеската градина и връщане на европейския дух на едно от най-ценните публични пространства в столицата!
Княжеската градина има над 130-годишна история и всяко поколение е внасяло в нея по нещо ново, ценно, европейско по смисъл. С много труд и фантазия преди 9.09.1944 г. е оформено уникално градско предверие, което снема панорамата на Витоша при входа на София. Сривът в паметта и историята започва със съветската зенитна батарея, разположена в градината, откъдето с халосни залпове отбелязва победите на червената армия. Разрушена е оградата, за да се появи по-късно като ограда на резиденцията в Лозенец. Разрушена е и Ботаническата градина и уникалната Царска детска градина.
Когато е обявен конкурс за паметник, идеята е да се изгради Арка на победата и спечелилият проект е изцяло в европейски стил и дух, но отново нещата са подменени, конкурсът е анулиран, за да се възложи изграждането на ПСА. Подменено е и името на градината, а нейните входове и алейното разположение са изцяло подчинени на паметника. С огромните си плочници и размери той е смачкал всичко наоколо и е превзел и ограбил градината, но освен това тежко е разделил и обществото ни, а обществените пространства по замисъл събират и привличат хората, а не ги разделят и подчиняват. Затова са необходими действия за модернизиране и развитие на градината! Явно е, че пространството все още диша, защото в него има растителни видове и следи от миналото великолепие и то продължава да се съпротивлява. Трябва да му помогнем да се отърве от Натрапника!
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас