Бившият министър на икономиката Николай Василев е сигурен, че заплатите в частния сектор са по-високи от тези в държавния
Заплатите в публичния сектор продължават да са по-високи от тези в частния. Това показват данни на Националния статистически институт. В голяма част от европейските страни заплатите в частния сектор изпреварват тези в държавния. У нас обаче тенденцията е точно обратната.
Средната заплата на служителите в частния бизнес у нас е 1 124 лева или с близо 50 лева по-малко от тази в държавния сектор.
"Излезе информация, че управителят на БНБ взима 15 хил. лв. Аз не бих работил за 15 хил. лв. като шеф на банка, в този сектор това е нормална заплата. В "Топлофикация" не мисля, че взимат петцифрени заплати", сигурен е икономистът Владимир Каролев в "България сутрин".
Според него разликата в заплатите идва заради две основни причини - основната част на администрацията е позиционирана в София, а освен това голяма част от служителите в частния сектор получават заплатите си под масата.
"В общинските и държавните компании се държат два пъти повече персонал, отколкото трябва. В частния сектор се наемат толкова хора, колкото са необходими - къде в такъв случай ще са по-високи заплатите", коментира Каролев.
Бившият министър на икономиката Николай Василев е сигурен, че заплатите в частния сектор са по-високи от тези в държавния, просто не всички частници осигуряват на 100% своите служители.
"През последните 3 години има рязко увеличаване на заплатите в частния сектор средно - с около 30%, в някои сектори може и да е 50%. Заплатите доста дръпнаха, а трябва да имаме предвид, че инфлацията клони към нула", допълни икономистът.
Средната заплата на служителите в частния бизнес у нас е 1 124 лева или с близо 50 лева по-малко от тази в държавния сектор.
"Излезе информация, че управителят на БНБ взима 15 хил. лв. Аз не бих работил за 15 хил. лв. като шеф на банка, в този сектор това е нормална заплата. В "Топлофикация" не мисля, че взимат петцифрени заплати", сигурен е икономистът Владимир Каролев в "България сутрин".
Според него разликата в заплатите идва заради две основни причини - основната част на администрацията е позиционирана в София, а освен това голяма част от служителите в частния сектор получават заплатите си под масата.
"В общинските и държавните компании се държат два пъти повече персонал, отколкото трябва. В частния сектор се наемат толкова хора, колкото са необходими - къде в такъв случай ще са по-високи заплатите", коментира Каролев.
Бившият министър на икономиката Николай Василев е сигурен, че заплатите в частния сектор са по-високи от тези в държавния, просто не всички частници осигуряват на 100% своите служители.
"През последните 3 години има рязко увеличаване на заплатите в частния сектор средно - с около 30%, в някои сектори може и да е 50%. Заплатите доста дръпнаха, а трябва да имаме предвид, че инфлацията клони към нула", допълни икономистът.
Още от България
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"
Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)
Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка