24 Ноември, 2024

Парламентът с пореден опит да въведе единни критерии за доцент и професор

Парламентът с пореден опит да въведе единни критерии за доцент и професор

Депутатите от ГЕРБ и Патриотите са внесли поправки в Закона за академичния състав

Управляващите ще направят пореден опит за въвеждане на минимални национални изисквания към кандидатите за придобиване на научна степен и заемане на академична длъжност.

Депутати от ГЕРБ и "Обединените патриоти" са внесли в парламента поправки в закона за развитието на академичния състав, според които се въвеждат критерии по обективни показатели за кандидатите за професори, доценти и главни асистенти, както и за образователно-научна степен "доктор" и за научна степен "доктор на науките". Очаква се на 5 юли проектът да бъде разгледан на първо четене от образователната комисия в парламента.

Целта на поправките е да бъде прекратено ударното хабилитиране на професори и доценти през последните години след закриването Висшата атестационна комисия (ВАК) към Министерския съвет през 2010 г. Оттогава досега университетите сами разписват процедурите и критериите за хабилитиране.

Подобен законопроект, обобщаващ предложения от последните години, бе разглеждан от 43-ия парламент. В продължение на девет месеца образователната комисия не успя да одобри на второ четене всички текстове, разписани в 44 параграфа, а заради преждевременното разпускане на депутатите не се стигна до окончателно приемане на законопроекта в пленарната зала. Служебният просветен министър проф. Николай Денков също подготви проект за поправки в закона за развитието на академичния, с който освен единни критерии за академични длъжности се въвеждаше и процедура за отнемането им при доказано плагиатство.

ГЕРБ и "Обединените патриоти" предлагат кандидатите за професори, доценти и главни асистенти да "събират" определен брой точки по обобщени показатели в съответната научна област. Показателите са два вида – наукометрични, които отразяват научните постижения или постижения в художествено-творческата или спортната дейност; и такива, които отразяват постижения в преподавателската дейност.

Законопроектът предвижда още научното жури да се произнася, ако получи сигнал за плагиатство.

Очаква се на 5 юли ресорната комисия в парламента да разгледа и предложения на "БСП за България" за обвързване на заплатите на научните работници и университетските преподаватели с размера на минималната работна заплата.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас