24 Ноември, 2024

Антонио Таяни връчи наградата "Сахаров" на противник на Путин

Антонио Таяни връчи наградата "Сахаров" на противник на Путин

Антонио Таяни

Лауреат тази година е украинският режисьор и сценарист, политическият затворник Олег Сенцов.

Броени часове след тежкия атентат в центъра на Страсбург в сградата на Европейския парламент беше връчена наградата „Сахаров”, която се присъжда за свобода на мисълта. Лауреат тази година е украинският режисьор и сценарист, противник на руския президент Владимир Путин и политически затворник Олег Сенцов. Той е осъден през 2015 г. на 20 години затвор с обвинение за тероризъм, след като се обявява против анексирането на Крим към Русия. Присъдата е потвърдена от Руския върховен съд, а тази година Сенцов призова да се направи размяна на политически затворници между Украйна и Русия. Майка му отправи лична молба за помилване на сина й до президента Владимир Путин, която остана без последствия. По-късно Сенцов обяви гладна стачка, която продължи общо 145 дни и бе прекратена от украинския режисьор поради заплаха от затворническите власти да бъде хранен насила. За делото срещу Сенцов и престоя му в затвора в Сибир режисьорът Асколд Куров снима документалния филм „Делото”, който вече е представян на международни кинофестивали.

Наградата връчи председателят на парламента Антонио Таяни на представителите на Сенцов – неговата братовчедка Наталия Каплан и адвоката му Димитри Динзе, съобщи "24 часа".

„Много добре знаем в този момент в Страсбург какво е тероризъм. Както знаем също, че Олег Сенцов няма нищо общо с тероризма, макар да е осъден от руски съд точно затова”, посочи Кристоф Делор от „Репортери без граница” по време на представянето пред журналисти на Наталия Каплан и Димитри Динзе. Двамата отговориха и на журналистически въпроси малко преди официалната церемония по връчването на наградата:

- Можеше ли да бъде избегната тази присъда или поне да е по-малка?

Димитри Динзе: - Аз уговарях Олег да признае, че е ръководил групата украинци, които подпалиха сгради в Симферопол, защото тогава щеше да получи най-много 7-8 години затвор, а не 20 години. Тази присъда е много тежка дори за политически процеси, каквото беше делото и срещу Олег. Той обаче отказа. Още преди да започне гладната стачка аз му предложих няколко сценария. Единият беше да се обжалва присъдата във Върховния съд на Руската федерация. Олег Сенцов обаче избра да подаде жалба до Европейския съд по правата на човека в Страсбург и ние вече очакваме тяхното решение. Олег се отказа обаче да обжалва в Русия, защото смяташе подобно действие за безсмислено, тъй като не вярва в безпристрастността на съдебната система във федерацията. Той беше съден от военен трибунал, а после и от военен състав на Върховния съд.

- Защо се наложи да прибегне до протеста с гладна стачка?

Димитри Динзе: - Той започна своята гладна стачка на 14 май 2018 г., защото се опита да повлияе на ситуацията с политическите затворници в Русия. Според негова информация, събрана от достъпните му в затвора медии, става дума за 68 души в руски затвори. Сенцов очакваше да започне размяна на политически затворници между Русия и Украйна. Също така настояваше да са ясни правилата, при които това да стане от правна гледна точка, както и кой ще взема решенията и кога на практика ще става размяната на осъдени. Русия обаче смята Сенцов за свой гражданин, защото официално той не е отказалко гражданство, каквото придобиха автоматични жителите на Крим след анексията. А и Сенцов не е имал възможност практически да го направи.

Исканията на Сенцов обаче бяха изопачени от повечето от руските медии като опит да влияе върху властите в Русия при вземането на техните решения по този въпрос. Дори нещо повече – попитан за евентуална реакция по повод гладната стачка на Сенцов, руският президент Владимир Путин го обвини, че изнудва държавната власт в Русия.

Изнудване обаче нямаше, отправената от Олег молба за размяна на затворници не беше лично за него, а за всички близо 70 политически затворници.

- Как се отрази на здравето на Сенцов гладната стачка, която продължи 145 дни?

Димитри Динзе: - Гладната стачка не мина без тежки последствия за здравето на Сенцов. Разбира се, зависи от индивидуалните особености на един организъм, но едва сега той вече се чувства малко по-добре, дори има лека руменина на лицето. Когато го попитах как се чувства, Олег ми отговори така: По-рано беше лошо, много лошо, а сега е малко по-добре.

- Как ще бъде използвана сумата от 50 000 евро, която се дава за наградата „Сахаров”?

Nаталия Каплан: - Не съм мислила още как ще бъде използвана тази сума, дори смятам да не я вземам, нека стои замразена тук, в Страсбург. Когато Олег излезе на свобода, той ще реши какво да прави с нея.

- Какво още може да се направи в подкрепа на Сенцов?

Наталия Каплан: - Всичко може да му помогне. Кампанията в негова подкрепа от режисьори от целия свят повдигна много духа му. Всякакъв вид протести, допълнителна и по-силна изолация на Русия по повод анексията на Крим също помага, както и преговорите на най-високо равнище за неговото освобождаване. Нека не забравяме, че Украйна не може да се справи в тази ситуация, има и много военнопленници, чиято размяна също не е решена. Войната продължава, защото тук говорим за война, а не за конфликт.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства