24 Ноември, 2024

Гешев: Вносителите са уронили престижа на съдебната власт като са внесли неоснователно искане за отстраняването ми

Гешев: Вносителите са уронили престижа на съдебната власт като са внесли неоснователно искане за отстраняването ми

Иван Гешев

ВСС не прие доказателствените искания на Гешев, започват да изслушват Десислава Машева

Пленумът на ВСС не прие доказателствените искания на главния прокурор Иван Гешев. Той поиска експертиза на етимолог, за да стане ясно дали изразът "политически боклук" е уронил престижа на съдебната власт. Освен това Гешев поиска да бъде направено социологическо проучване, което да покаже какво е нивото на доверие към съдебната власт към датата 15 май, когато той направи пресконференция и използва израза "политически боклук", както и след тази дата. Последното доказателствено искане, което главният прокурор направи е да се поиска информация от отдел "Публична комуникация" за това кой може да публикува в профила на главния прокурор в Туитър.

Според членовете на ВСС, които гласуваха против доказателствените искания, те са ненужни и не са необходими, защото изясняването на фактите и обстоятелствата са в експертизата на всички магистрати, участващи в заседанието.

Магистратите гласуваха поотделно отправените доказателствени искания на главния прокурор Иван Гешев. Доказателственото искане за експертиза на експерт със специалност етимология или лингвистика, която да изясни дали с израза "политически боклук" е уронил престижа на съдебната власт, беше отхвърлено със 17 гласа "против" и 4 гласа "за" 17.

Пленумът на ВСС отхвърли и искането за социологическо проучване, което да покаже какво е доверието към съдебната власт към датата 15 май и след нея. Това предложение беше подкрепено само от петима магистрати, а 16 гласуваха "против".

По отношение на искането на главния прокурор за получаване на информация от “Публична комуникация” към администрацията на главния прокурор за изискване на информация за това дали посочения профил в Туитър на Гешев е служебен и кои лица могат да качват в него, магистратите гласуваха с 2 "за", а "против" гласуваха 19. 

Ето какво заяви главният прокурор Иван Гешев в началото на заседанието на ВСС: Това, което искам да кажа и трябва да е ясно на нас и на юристите, които ни слушат. Аз и адвокат Томова сме поставени в ситуацията да доказваме отрицателен юридически факт, т.е. да доказваме, че не сме уронили престижа на съдебната власт, което трябва да го докаже другата страна, но понеже сме поставени в тази ситуация, ние ще се постараем да докажем, че няма уронване на престижа на съдебната власт.

По същество ситуацията е дума срещу дума - ние смятаме, че не сме уронили престижа на съдебната власт, вносителите смятат, че сме уронили престижа. В рамките на един процес, в който страна са и вносителите трябва да се приеме едно от двете мнения без каквато и да е обективна конкретика дали това се е случило или не се е случило.

Аз възприемам лично, че част от вносителите са уронили престижа на съдебната власт като са внесли изначално ясно неоснователно искане за отстраняването ми, коментира Гешев.

"Това е въпрос на субективни и лични възприятия от мен и членовете на ВСС, а за да има произнасяне, поне ние сме юристи, трябва да има някакви данни, а обективните данни са в конкретика. Първо уронил ли съм престижа обективно с тези изрази, повтарям "политически боклук", извинявам се за този израз и второ каква е връзката с реални данни за уронване на престижа. Единственият вариант, за да има такива реални данни, е социологическа експертиза. Няма никаква друга обективна форма, по която това да се установи. Всичко друго е субективно усещане на някого от членовете на ВСС", добави Гешев.

"Всичко това е само и единствено да мотивирам и да стане ясно каква е целта на това направено искане за експертиза. Второто искане касае, не мисля, че всички ние макар и юристи, макар и да сме кандидатствали с литература, можем да направим анализ на този израз., който да е обективен на значението на този израз. Този израз може да направи специалист етимолог, който може да каже дали това е обида, метафора, експресивен език и т.н., и оттук нататък можем да си правим извода дали въобще може да се засегне нещо обективно, защото в противен случай ние вървим в една такава процедура, която освен, че е неясна, се отклонява от каквито и да е правни принципи", смята главният прокурор.

"Българското общество, което ни гледа, трябва да е наясно, че аз държа пред всички да се установи обективната истина, а обективната истина може да се установи само по този начин. Твърдя, че всичко друго е нещо, което излиза дори извън основите на правото и минава в някаква друга плоскост, която не е юридическа", обясни Гешев.

"Ясно искам да заявя, че е нормално, когато се опитат да те убият, след като този опит не успее, а започне политическа атака, вероятно от политическа партия ГЕРБ за отстраняването ми по друга процедура започваща от осми е ясно, че няма как да съм спокоен и след като заплашват мен и семейството ми. Ако някой смята, че може да е спокоен след като са опитали да го взривят да пробва и да почувства как се чувствам. Не твърдя, че нещо е променило психиката ми, но е нормално при тази ситуация да има емоция. Няма как да няма емоция при положение, че е ясно за всички, че става въпрос за политически опит за овладяване на съдебната система. Надявам се, че това не е графикът и не е таймингът на Делян Пеевски и Бойко Борисов", каза още главният прокурор. /БГНЕС

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес