След над два часа дебат Пленумът на ВСС реши да оттегли първото предложение за отстраняването от длъжност на главния прокурор Иван Гешев. Това стана с гласовете на 17 кадровици, а 3 бяха "против", предаде БГНЕС.
Първото искане за отстраняването на Гешев беше внесено на 12 май от шестима членове на Прокурорската колегия - Гергана Мутафова, Светлана Бошнакова, Йордан Стоев, Огнян Дамянов, Георги Кузманов и Калина Чапкънов.
Гешев се включи в гласуването и гласува "против". Той обясни, че единствената причина, поради която е гласувал е, защото иска да изрази своята позиция, че всичко трябва да бъде изяснено и то публично пред обществото.
Преди кадровиците да гласуват предложението излязоха в кратка почивка, за да решат как да действат след като шестимата магистрати оттеглиха предложението си за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. След почивката последва и дълъг дебат, в който бяха представени мотивите на вносителите, Гешев коментира, че едва днес е получил събраните доказателства, но по първото искане са му били предадени час преди заседанието и освен това по време на дебата се появиха съмнения за оказан натиск.
Гергана Мутафова представи мотива, заради който са оттеглили предложението си за отстраняване от длъжност на главния прокурор Иван Гешев. Той е във връзка с твърдението, че е извършено длъжностно престъпление за допускане на израелски експерт в огледа след нападението над Гешев. Тя прочете преписка на прокурор Тодор Денков от СГП, на когото беше разпределена проверката.
"Наблюдаващият прокурор прави следните правни изводи: След извършен анализ на установената по преписката фактическа обстановка, стигнах до правните изводи, че в хода на извършената проверка не са събрани достатъчно данни, които да подкрепят твърденията на Сдружение "Боец" за извършени закононарушения, в частност такива по служба и/или против правосъдието от страна на главния прокурор. Не се установяват достатъчно данни за извършено длъжностно престъпление по член 282 от НПК. Не се установяват данни за извършено деятелство по член 283 от НПК - възползване от служебно положение.", прочете тя. Тя каза, че на база на това постановление са направили своето изявление за отмяна на предложението им за отстраняване от длъжност на главният прокурор Иван Гешев.
Главният прокурор се намеси и заяви, че: "Доказателствата събрани до момента по този казус, по който се иска прекратяване на производството ми бяха предоставени преди 1 час, които са събрани и не се запознах с тях, защото има две искания. Смятам, че тези доказателства трябва да са част и трябва да имам право да се запозная с тях. Наизуст без да се запозная с тези събрани доказателства до момента няма как да кажа кои са относими. На прима виста мога да кажа няколко, но не мога да съм съвсем прецизен. По никакъв начин моят процесуален представител не е уведомяван и аз не съм уведомяван за постъпилите до момента доказателства и за двете процедури. Депозирал съм молба да бъда своевременно уведомяван, след тази молба разбрах от моя процесуален представител, че спешно е започнало да се подготвят тези документи, които са събрани по това искане, по което сега се иска прекратяване. Аз не съм запознат вчера, спешно се подготвя да ми се връчат тези доказателства, явно днес да се запозная на днешния Пленум, спешно главният секретар е призовал един куп колеги, просто изяснявал фактическата обстановка, а на база на фактическата обстановка се прави това искане, което се прави в момента", посочи Гешев и заяви, че държи всички доказателства, доказателствени искания да бъдат качени на сайта на ВСС, като според него след като няма да има публичност, той държи абсолютно всичко да бъде качено в сайта на ВСС, а не да се праща на служебни имейли.
По време на дебата обаче се появиха съмнения дали няма оказан натиск върху шестимата кадровици върху решението да оттеглят предложението си за отстраняване на главният прокурор Иван Гешев. Правосъдният министър Атанас Славов уточни, че на следващото заседание ще предложи да включат като точка това дали е упражняван натиск върху кадровиците. Имаше и въпрос към шестте кадровици относно упражняване на натиск, като Гергана Мутафова заяви: "Бяхме помолени от колегите и преценихме, че е правило да изложим своите мотиви. Направихме го професионално без да влизаме в никакви емоции и прочетохме един текст на едно постановление, което е официален документ, издаден от прокурор на СГП. Оттегляйки си искането ние казахме, че поддържаме, че с това децезираме органа и смятаме, че няма валидно внесено предложение в тази му част", категорична бе тя.
Огнян Дамянов пък коментира, че тази процедура се нуждае от регламентация. "Не съм искал институционална подкрепа и нямам нужда такава, достатъчно правни мотиви бяха казани. Всеки може да си отговори това форма на натиск ли е или не", посочи той.
Още от Закон и ред
СГС ще заседава по делото срещу Васил Божков
Обвинителния акт срещу бизнесмена включва поръчителство на убийства на Йордан Динев, Манол Велев и Бойка Стоянова
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември