24 Ноември, 2024

Всяка война обезсмисля културните натрупвания, свикнахме да си обясняваме света плоско и двуизмерно

Всяка война обезсмисля културните натрупвания, свикнахме да си обясняваме света плоско и двуизмерно

Георги Господинов

Хората, които протестираха срещу "чипирането", днес ги няма по площадите

"Всяка война обезсмисля културните натрупвания, културата на преработване на паметта за война. Тази война показва, че говорихме, правихме филми, писахме книги, но въпреки всичко пропагандата сработва и някакви хора с лека ръка наричат други "нацисти" и им казват "ще отидем да ви освободим". Трябва да си даваме сметка колко рефлексията и паметта не са еднократен акт". 

Това коментира пред БНР писателят Георги Господинов. "Свикнахме да си обясняваме света плоско и двуизмерно. Така работи и пропагандата, защото тя казва, че всичко е много ясно. Същите са хората, които тогава протестираха срещу чипирането, а сега не протестират срещу войната". 

В предаването "Събота 150" той допълни: "Европа се събуди емоционално, емпатично през последните 17 дни. Полша преди отказваше да приема мигранти, а досега е приела над 1,5 милиона. Когато започнеш да събуждаш чувствителност към човек, който ти е близък - християнски или славянски, то това малко по малко би се предало и към другия, който също е човек". 

Според писателя, когато видиш бягащо дете от войната и в същото време лицето на Сергей Лавров, който казва, че Русия не е нападнала Украйна, "тогава нещо трябва да проговори": "Това е емоционална грамотност. Ти избираш на какво да вярваш - избираш с ума си, но и с възпитанието си, със сърцето си, с чувствителността си". 
Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.