Безработицата унищожава град Босилеград в Западните покрайнини, а не екологичните проблеми. Това заяви сръбският президент Александър Вучич в отговор на въпрос какви са причините за драстичния спад на населението на града с 24% през последните десет години – екологични или липсата на работа, предаде БГНЕС.
„Проблемът не е в екологията, иначе много високо оценявам техните искания за разрешаване на екологичните проблеми. Трябва да се работи още и в Цариброд, и в Босилеград. На място имаме доста добри хора.“ - каза сръбският президент.
Той призна за спад на населението в Сърбия, но посочи, че в България е още по-голям.
„Има спад на населението в Сърбия, но много повече у вас, независимо, че сте част от ЕС. През последните 15 години вие загубихте 1 млн. души, а ние за 11 години загубихме 480 хиляди. Имаме еднакви демографски проблеми“, каза Вучич.
Той заяви, че основните проблеми на Босилеград са икономически.
„Разбрах какъв е въпросът и какъв е проблемът, говоря с хората в Босилеград и се опитвам да реша всички проблеми, които те имат. При тях преди всичко проблемите са свързани с инфраструктурата, с пътищата и разбира се, безработицата. Те се нуждаят и от инвеститор, а той ще бъде добре дошъл. Готов съм да говоря за всички проблеми, включително и за екологичните.“ - заяви Вучич.
Босилеград и Цариброд са двете основни общини с българско население в Сърбия. Те са ядрото на Западните покрайнини – български земи, окупирани от Сърбия по силата на Ньойския диктат през 1919 г.
Според данните от преброяването, извършено през миналата година, населението на Босилеградската община днес е 6171 жители. В сравнение с преброяването от 2011 година, когато населението е било 8129 жители, сега е намаляло с 1958 жители или с цели 24,1%. В Цариброд са изброени 8075 жители. 2011 година са били 10 118. Това е с 2043 жители по-малко или с 20,2%.
Населението в Сърбия е 6 690 887 жители, което в сравнение с 2011 година е намаление от 495 975 жители или с 6,9 %. С изключение на Белград където има увеличение от 1,6%, във всички други области населението е намаляло с около 10%. С други думи, населението в Сърбия се топи със скорост от около 50 000 жители на година или с големината на един средно голям град.
През последните години Босилеград страда от екологични замърсявания, свързани с развитието на рудодобивната дейност в региона, която заплашва с отравяне местните реки, повечето от които имат своето продължение и на българска територия. Според експертите въпрос на време е, кога отровната вълна ще премине сръбско-българската граница и по течението на Драговищица, ще стигне до Струма. Или ще проникне в подземните резервоари на питейна вода, от които се снабдяват селата в кюстендилската котловина и самият Кюстендил. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства