24 Ноември, 2024

Вучич ядосан на Путин заради разговора му с косовския президент

Вучич ядосан на Путин заради разговора му с косовския президент

За политиците вече няма любов, а само интереси, изплю камъчето сръбският президент

"В политиката няма приятели, а вече само интереси." Това каза сръбският президент Александър Вучич пред журналисти след среща на президентите на Русия и Косово в Париж, по време на отбелязването на 100-годишнината от края на Първата световна война.

Русия не признава независимо Косово. Затова случаят породи въпроси и в руските медии, след като косовският президент Хашим Тачи публикува снимки от разговора си с колегата му Владимир Путин, посочва "Дневник". Към тях Тачи написа в "Туитър", че Путин му обещал поддръжка за бъдещ договор със Сърбия.

Говорителят на Путин Дмитрий Песков потвърди, че срещата се е състояла. Той обаче отказа да я нарече среща, а уточни, че става дума по-скоро за "беседа", а президентът разговаря с много лидери на подобни международни събития.

"Не сме въодушевени от тази снимка. За политиците вече няма любов, а само интереси", обясни Вучич, цитиран от в. "Политика". Той добави, че колкото и Тачи да гони Путин, "няма да получи поддръжка за каквото и да било освен това, за което Сърбия ще се съгласи."

На Путин "не му е лесно, когато въпреки факта, че ЕС поддържа независимостта на Косово, Сърбия все пак продължава по пътя към ЕС. Това не му е лесно за разбиране. От друга страна, Русия има собствени интереси, каквито имат и Съединените щати, и Белград няма да държи сметка какво прави велика сила като Русия, добави президентът.

Все пак руският президент се очаква да пристигне в Сърбия през януари (а не през ноември, както бе предвидено първоначално) и сигурно няма да посети Прищина, надява се Александър Вучич.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.