Вулканите на спътника Йо - една от четирите големи луни на Юпитер, са активни през последните 4,5 милиарда години.
Откритието е направено от учените докато са наблюдавали Йо с милиметровия телескоп ALMA, инсталиран във височинната обсерватория Чайнантор в чилийската пустиня Атакама.
Изследователите са проучвали изотопните емисии на вулканите на повърхността на Йо и са стигнали до заключението, че вулканичната дейност на този спътник на най-голямата планета в Слънчевата система продължава от поне 4,5 милиарда години. Констатациите на учените са публикувани в статия в научното списание Science.
"Изотопният състав на летливите вещества в атмосферата на Йо, включително съединенията на сярата и хлора, отразява историята на вулканичната дейност на тази луна на Юпитер. Измерихме фракциите на тези изотопи и установихме, че вулканичните емисии на Йо съдържат много големи количества от по-тежките форми на двата елемента. Това предполага, че вулканите на Йо са били изключително активни през цялата история на тази планета." - пишат изследователите.
До това заключение стига екип от американски и новозеландски планетолози, ръководен от Катрин де Клеър, доцент в Калифорнийския технологичен институт. Учените направиха това откритие по време на наблюдения на Йо с помощта на милиметровия телескоп ALMA, инсталиран във високопланинската обсерватория Чахнантор в чилийската част на пустинята Атакама.
Този телескоп, както отбелязват учените, е в състояние да улови микровълновото излъчване, което се произвежда от молекулите на газообразните серни оксиди, както и от натриевите и калиевите хлориди, чиито молекули присъстват в емисиите на вулканите на Йо. Свойствата на тази луминесценция се различават за молекулите на солите и серните оксиди, съдържащи леки и тежки изотопи на сярата и хлора, което дава възможност да се оцени тяхното количество във вътрешността на Йо. /БГНЕС
Още от Наука
Германия създаде уебсайт за природни бедствия
Порталът за природни катаклизми помага на гражданите да отговорят на неотложния въпрос "дали домът ми или мястото, където се намирам, са изложени на риск"
Страните от ЕС се споразумяха как да ограничат микропластмасите в океаните и храните
Текстът, договорен днес, който предстои да бъде официално приет от Европейския съвет и Европейския парламент, изисква дружествата, които обработват повече от 1500 тона пластмаса за една година, да получат сертификат
Подводните съкровища на Южното Черноморие: Водолази създадоха първата карта на морските атракции у нас
За първи път в България бе създадена подробна карта на подводните забележителности по Южното Черноморие. Инициативата е дело на сдружение „Приятели на морето – Бургас“ и включва 28 атрактивни локации за гмуркане – от потънали кораби и подводни параклиси до редки природни феномени и подводен музей.