18 Април, 2025

Почитаме Св. Петка Българска

Почитаме Св. Петка Българска

Света Петка Българска

Днес православната църква почита св. Петка Българска.

Параскева (побългарено Петка) е родена в Епиват (дн. град Селимпаша) край Мраморно море, Одринска Тракия, Византия. Родителите ѝ са благочестиви и уважавани хора, баща ѝ Никита е състоятелен земевладелец.

Живее през втората половина на Х в. Според нейното житие от патриарх Евтимий по-малкият ѝ брат Евтимий става монах и около 40 години е митрополит на Мадитос, а след смъртта му (ок. 989 – 996 г., на 80 – 81 г.) е канонизиран като светец. Параскева почива след него, вече в новия век, на възраст поне 85 години.

Според житията й Параскева, още 10-годишна, чува в храм Иисус Христос да казва „Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва!“ и решава да се посвети на вярата. Тя сменя дрехите си с просешки и често раздава свое имущество на бедните.

Когато родителите ѝ почиват, брат ѝ е вече монах. Параскева напуска дома си и обхожда светините на Константинопол, приема монашеско постригване (вероятно около 950-955 г.) и като монахиня 5 години прекарва в пост край усамотения храм „Покров Богородичен“ в столичния квартал Ираклия. Заминава за Светите места, посещава Йерусалим и Божи гроб. Следвайки примера на прочутата света Мария Египетска, тя се установява в Йорданската пустиня и живее там много години до старостта си.

Предусещайки смъртта си, се завръща през Константинопол в Епиват. Заселва се при храма „Свети апостоли“, където след 2 години тихо изгасва, водейки усамотен и свят живот. По онова време вече няма нейни живи роднини. Състрадателни граждани погребват монахинята вън от градските стени като чужденка (въпреки че всъщност е родена там, тя само като дете е живяла в този град, преди последното си заселване).

Денят е празничен за Габрово, Севлиево и Дряново. Традицията е свързана с мощите на светицата, които през 13 век пренощуват в този край, на път за Търновград.

Петковден по стара традиция е времето, в което се организирали сборове и в балканските селища тя е запазена, като в Севлиево, в навечерието на празника, се провежда есенният панаир, а в Дряново предстои. В Габрово на светицата е посветен фестивал на духовната музика.

Празникът днес ще започне със света литургия в храмовете, в Габрово пред параклиса на Света Петка ще бъде отслужен молебен за здраве. Ще се състои традиционният базар в помощ на даровити младежи. Денят ще продължи с концерт, ще се завие Петковденско сгледно хоро, ще бъде открита  изложба с фотографии от каменното село "Иглика".

Сподели:

Коментари (0)

Велики Четвъртък е - най-важният ден от Страстната седмица

Велики Четвъртък е - най-важният ден от Страстната седмица

Иисус произнася скръбна молитва и умива нозете на апостолите

Честит празник, клеветници, доносници и предатели!

Честит празник, клеветници, доносници и предатели!

Днешният ден би трябвало да бъде национален празник на Булгаристан! 

Велика сряда е, Юда предава Иисус

Велика сряда е, Юда предава Иисус

Народната традиция повелява на днешния ден да не се работи, да приключи великденското чистене, а децата да берат здравец, който да раздават на Разпети петък