Днес православната църква почита св. Петка Българска.
Параскева (побългарено Петка) е родена в Епиват (дн. град Селимпаша) край Мраморно море, Одринска Тракия, Византия. Родителите ѝ са благочестиви и уважавани хора, баща ѝ Никита е състоятелен земевладелец.Живее през втората половина на Х в. Според нейното житие от патриарх Евтимий по-малкият ѝ брат Евтимий става монах и около 40 години е митрополит на Мадитос, а след смъртта му (ок. 989 – 996 г., на 80 – 81 г.) е канонизиран като светец. Параскева почива след него, вече в новия век, на възраст поне 85 години.
Според житията й Параскева, още 10-годишна, чува в храм Иисус Христос да казва „Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва!“ и решава да се посвети на вярата. Тя сменя дрехите си с просешки и често раздава свое имущество на бедните.
Когато родителите ѝ почиват, брат ѝ е вече монах. Параскева напуска дома си и обхожда светините на Константинопол, приема монашеско постригване (вероятно около 950-955 г.) и като монахиня 5 години прекарва в пост край усамотения храм „Покров Богородичен“ в столичния квартал Ираклия. Заминава за Светите места, посещава Йерусалим и Божи гроб. Следвайки примера на прочутата света Мария Египетска, тя се установява в Йорданската пустиня и живее там много години до старостта си.
Предусещайки смъртта си, се завръща през Константинопол в Епиват. Заселва се при храма „Свети апостоли“, където след 2 години тихо изгасва, водейки усамотен и свят живот. По онова време вече няма нейни живи роднини. Състрадателни граждани погребват монахинята вън от градските стени като чужденка (въпреки че всъщност е родена там, тя само като дете е живяла в този град, преди последното си заселване).
Денят е празничен за Габрово, Севлиево и Дряново. Традицията е свързана с мощите на светицата, които през 13 век пренощуват в този край, на път за Търновград.
Петковден по стара традиция е времето, в което се организирали сборове и в балканските селища тя е запазена, като в Севлиево, в навечерието на празника, се провежда есенният панаир, а в Дряново предстои. В Габрово на светицата е посветен фестивал на духовната музика.
Празникът днес ще започне със света литургия в храмовете, в Габрово пред параклиса на Света Петка ще бъде отслужен молебен за здраве. Ще се състои традиционният базар в помощ на даровити младежи. Денят ще продължи с концерт, ще се завие Петковденско сгледно хоро, ще бъде открита изложба с фотографии от каменното село "Иглика".
Още от Вяра и демони
Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му
Жития на светците
Днес празнуваме три празника в едно
На днешния ден предците ни са отбелязвали Трифон Зарезан - посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното
Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена
Религиозен календар