25 Ноември, 2024

Почитаме покровителя на пчеларите

Почитаме покровителя на пчеларите

Православната църква почита паметта на св. Харалампий и св. Валентина. Св. Харалампий се счита за покровител на пчеларите и на този ден, след отслужване на св. Литургия, във всички православни храмовете се благославя пчелен мед – за телесно здраве и душевно спасение.

Имен ден празнуват всички, които носят имената: Харалампи, Валентин, Вальо, Валентина, Валя, Валери, Валерия.

Според народните представи св. Харалампий е господар на болестите, главно на чумата. Св. Харалампий бил епископ в Магнезия, Мала Азия, смел проповедник на вярата. 

Св. свещеномъченик Харалампий е загинал мъченически в началото на III век при римския император Септимий Север на 113-годишна възраст. По повеля на императора той бил измъчван и осъден на смърт.

Предаден е на мъчения, като са стъргали тялото му с железни куки, а раните му заздравявали по чуден начин. Мнозина езичници, като гледали твърдостта на вярата му и чудесното оздравяване, повярвали и били предадени на смърт.

Още новини от страната ще намерите тук

В народния календар денят е известен и като Чуминден и се празнува за здраве на хората, против чумата. В народните представи чумата изглежда като старица, която постоянно е на път и носи със себе си тефтер, в който са записани имената на хората, които трябва да погуби. 

Сведенията за светата мъченица Валентина са много оскъдни. Тя е живяла в околностите на Кесария Палестинска. Св. Валентина става жертва на гоненията срещу християните през 308 г. при Максимилиан ІІ Галерий (308-313 г.).

Когато мъчителите се опитват да я накарат насила да принесе жертва в езическия храм, тя хвърля камък върху жертвеника и се обръща с гръб към горящия на него огън. Постъпката предрешава съдбата й и тя бива обезглавена. 
Сподели:

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.