24 Ноември, 2024

Религиозен календар

Религиозен календар

27 октомври

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИК НЕСТОР

Нестор бил млад християнин от Солун. По времето на Максимиан Херкулий младежът бил изпратен в затвора, където се пославил като непокорен и смел християнин, готов на всичко в името на Бога.

Когато на власт дошъл император Галерий, ревностен идолопоклоник, в солунския театър устроили зрелищно увеселение. По време на празника императорът пожелал да организират борби, стигащи до смърт, в които винаги един от участниците бил християнин.

Този път един срещу друг се изправили императорският любимец Лий и храбрият Нестор. Преди да се качи на подиума, непоколебимият християнин поискал благословията на св.Димитрий Мироточиви, който също бил затворник.

Докато светецът се молел за душата му, Нестор успял да победи противника си. Хвърлил Лий от високия подиум върху копията, така правел той по-рано с невинините християни.

Разярен, императорът заповядал да отсекат главата на св.мъченик Нестор.

28 октомври

ДЕН НА СВЕТА ВЕЛИКОМЪЧЕНИЦА ПАРАСКЕВА

Параскева се родила в семейството на благочестиви християни от Икония, Мала Азия. Била единствена дъщеря и наследила голямо богатство. Но християнската й добродетелност я правела безразлична към земните блага и изкушения. Затова девойката се отдала на скромен и смирен живот. Раздала наследството си за дрехи на голите, за храна на бедните и гладните, за подслон на странниците.

Това предизвикало злоба и ненавист у съгражданите й езичници. И когато през 303 г. започнали гоненията срещу християните, заловили Параскева. И я изпратили на съд, за да отговаря за делата си. Но съдията бил запленен от красотата на девицата. Опитал се с благо думи да я склони да се отрече от вярата си. Поискал я за своя съпруга. Боголюбивото момиче било готово на всякакви страдания, но не и да престъпи Божиите закони. Разгневеният съдия заповядал да бият жестоко непокорната християнка. А Бог лекувал раните на мъченицата и й давал необикновена сила.

Един ден неочаквано за всички Параскева пожелала да отиде в езическото капище. Съдията се надявал да се покае. Но вместо това, тя с поглед и молитва съборила идолите и те се разпилели.

Обезумял от безсилие, съдията заповядал да изгорят мъченицата на клада. А когато видял как огънят гали полумъртвото й тяло, наредил да отсекът главата на мъченицата с меч. Така завършил славния живот на св.великомъченица Параскева.

Църквата отбелязва паметта и на св.мъченици Тарентий и Неонила и на преподобни Стефан Саваит.

Именден днес имат Параскева, Параскев, Параско, Параска

29 октомври

ДЕН НА СВЕТА МЪЧЕНИЦА АНАСТАСИЯ РИМЛЯНКА

Анастасия била бедно сираче. Съдбата го отвела в една монашеска обител близо до Рим. Там прекарала живота си - сред млади девици християнки и тяхната наставница - старата и мъдра София.

Анастасия била необикновена девойка, която се отличавала с дивна хубост, кротост, доброта и боголюбие. За нея научил самият управител на Рим. Изпратил войници да я намерят и доведат в двореца.

Когато пратениците пристигнали в манастира, първо известили майка София защо са дошли. Уплашена и натъжена, старата монахиня пожелала да облече наставница си в пищни дрехи, подходящи за срещата с високия владетел. През това време София отвела Анастасия в църквата и със сълзи на очи започнала да я увещава да пази вярата си в Бог.

Времето минавало. Войниците ставали нетърпеливи да видят нагиздената красавица. Възмущението им било голямо, когато видели Анастасия да се моли в храма. Заловили инокинята, оковали я във вериги и я отвели в Рим.

Когато управителят видял Анастасия, бил запленен от красотата й и поискал от нея да му стане съпруга. Отказът на непокорната християнка много го разочаровал. Затова наредил да бият момичето, докато го прекършат. Мъченията на св.Анастасия стигнали до такава жестокост, че дори народът надигнал глас срещу господаря си.

Накрая палачите обезглавили осакатеното тяло на мъченицата. Хвърлили го вън от града, където го намерила престарялата София. Тя безутешно плакала и се молела над него за душата на погубената девица. Молитвите й чули двама непознати християни, които погребали тялото на св.мъченица Анастасия.

30 октомври

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ ЗИНОВИЙ И ЗИНОВИЯ

Зиновий и Зиновия били брат и сестра от град Егей. Прославили се в цяла Киликия като милостиви и добродетелни християни. Помагали на бедните, слабите и беззащитните, а с чудотворна си сила изцелявали страдащите. Хората им вярвали и ги обичали, затова избрали Зиновий за епископ на града.

Светия отец ревностно изпълнявал архиерейските се задължения, мъдро наставлявал паството си със слова и дела. Но настанали смутни времена за църквата. Под ударите на идолопоклониците попаднали най-първо църковните водачи, между които бил и Зиновий. Императорският сановник Лисий поискал от епископа да се разкае за делата си и поклони на езическите идоли. В отговор светецът казал:”Живот без Христа е смърт!”.

Тази дързостта му коствала живота. Подложили епископът на ужасни мъчения – били го до смърт, сложили го върху разпален огън, хвърлили го в котел с горещ катран. Съдбата на светия отец споделила и неговата благочестива сестра. Но Бог пазел своите чада невредими.

Мъченическият живот на свети Зиновий и блажената му сестра Зиновия завършил през 285 г., когато били посечени с меч пред очите на целия град.

На този ден църквата чества и светлата памет на светия крал Стефан Милутин.

31 октомври

ДЕН НА СВЕТИ АПОСТОЛИ СТАХИЙ, АМПЛИЙ И ДРУГИ

Днес църквата почита паметта на св. апостоли Стахий, Амплий, Урбан, Наркис, Апелий и Аристовул. Те били сред 70-те най-верни ученици на Иисус, които тръгнали по света да проповядват неговото слово. Ръкоположени от св.апостол Андрей зе епископи на Византион, Лида, Македония, Атина, Ираклион и Британия, до края на живота си те вярно служили на своите паства.

Светите апостоли умрели мъченически в името на Христовата вяра.

1 ноември

ДЕН НА СВЕТИ ЧУДОТВОРЦИ И БЕЗСРЕБРЕНИЦИ КУЗМА И ДАМЯН

Кузма и Дамян били родни братя от Асия. От малки били възпитани в христянските добродетели. Когато пораснали, изучили лечебните свойства на билките. лепи.

Скоро двамата братя те се прочули като добри лечители, които не искали нищо в замяна на чудотворните си дела. Целия си живот посветили на своите бедни и онеправдани събратя. Заради тяхната щедрост хората ги нарекли „безсребреници”, благославяли добрините им и никога не ги забравили.

Постигнали равнопоставеност в своята отдаденост към Бога, светите чудотворци Кузма и Дамян били погребани в един гроб. По-късно на лобното им място издигнали храм, в който ставали много чудеса.

Днес църквата почита и паметта на преподобномъченик Яков Куостурски и двамата му ученици дякон Яков и монах Дионисий.

Днес именден празнуват всички, които носят имената Кузма, Дамян и техните производни.

2 ноември

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ АКИНДИН, ПИГАСИЙ, АНЕМПОТИСТ, ЕЛПИДИФОР И АФТОНИЙ

Акидин, Пегасий, Анемпотист, Елпидифор и Афтоний служели на персийцския цар Сапор, когато царували и Константин Велики. Те добросъвестно изпълнявали задълженията си и тайно изповядвали христовата вяра.

Когато Константин умрял, персийските жреци възнегодували срещу вероотстъпниците. Хулели християните и тласкали Сапор към разправа с тях. За да пречупи упорството на своите поданици християни, царят призовал в двореца трима от най-приближените си придворни – Акиндин, Пигасий и Анемпотист.

Всички опити на владетеля да ги склони да станат отново езичници били напразни. Мъчителите им били изумени от тяхната непоколебимост и някои сами се отрекли от езическите идоли. Християни станали майката на Сапор, неговият сановник Елпифидор и вереният му поданик Афтоний. Така мястото за смъртното наказание на непокорните християни се превърнало в олтар за тържеството на истинската вяра.

След жестоки мъчения и изпитания, светите мъченици Акиндин, Пигасий и Анемпотист били публично изгорени. Заедно с тях мъченически умрели и техните последователи Елпидифор и Афтоний.

Народни традиции и празници

Веднага след пищните трапези и буйни веселия на Димитровден (26 октомври) българите отбелязват

МИШИНДЕН

В празника участвали само жените. Този ден жените не подхващали никаква домашна работа – не плетели, не шиели, не предели, не тъчели, за да омилостивят мишките и мошоците, които били голяма напаст за българския селянин. Не отваряли сандъци и ракли, не вадели и не прибирали дрехи – за да не ги проядат зловредните животинки. Стопанките белосвали с вар пода на стаите и всеки ъгъл, пред огнището и самото огнище, при вратата и там, където има миши дупки, като наричала: „Мажа на мишките очите и устата...! А в някои селища връзвали в чувал съдовете, за да „вържат на мишките очите”.

На 1 ноември българите отбелязват деня на 

СВЕТИ ВРАЧ

В народната памет светецът се споменава като покровител на народните лечители. Неговата история е свързана с братята чудотворци Кузма и Дамян безсребреници. В почитането св.Врач българинът е изразил разбирането, може да бъде постигнато физическо здраве, когато излекуваме душите си.

Не случайно днес отбелязваме и Деня на народните будители, които са нашите истински духовни лечители.

Сподели:

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.

Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика

„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“