17 Февруари, 2025

Религиозен календар

Религиозен календар

15 декември

ДЕН НА СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК ЕЛЕВТЕРИЙ

Елевтерий произхождал от знатно римско семейство. Още като дете получил християнско възпитание от своята майка. На петнадесет години вече бил дякон, а три години по-късно получил презвитерски сан.

Когато навършил двадесет години, св.Елевтерий бил провъзгласен за епископ Илирийски. Със своите мъдри проповеди и всеотдайна служба на Бога и паството си, светият отец допринесъл много за укрепване на Христовата вяра.

Тези негови дела не се нравели на император Ариан, известен като заклет езичник. Изправил епископът на съд в Рим, подложил го на нечовешки изтезания, а накрая заповядал светият отец да бъде обезглавен.

Това се случило около 120 година. По-късно мощите на свети свещеномъченик Елевтерий били пренесени в Рим, в църквата „Св.мъченица Сусана”.

16 декемеври

ДЕН НА СВЕТИ ПРОРОК АГЕЙ

Пророк Агей, един от дванадесетте малки пророци, се родил във Вавилон през 3 в.пр.Хр.. Когато юдеите са завърнали след плен в Йерусалим, решили да възстановят свещения храм. Но съпротивата на самаряни и персийски управници била толкова голяма, че те скоро изоставили това дело за повече от 14 години. Обхванала ги дълбока тъга и безнадеждност. Тогава Господ, чрез устата на своя пророк Агей, вдъхнал надежда и увереност, че скоро евреите ще издигнат храм, по-велик от първия, в който ще стъпи Царят на мира, Спасителят на всички народи – Исус Христос.

17 декември

ДЕН НА СВЕТИ ПРОРОК ДАНАИЛ И ТРИТЕ МОМЦИ – АНАНИЙ, АЗАРИЙ И МИСАИЛ

Когато Йерусалим бил превзет от вавилонците, халдейският цар Навуходоносор откарал в плен много юдеи. Между тях имало люде, които пазели в сърцата си любовта към Бог и неговите закони, а Господ ги пазел от злини и изкушения.

Царят избрал най-красивите и умни сред пленниците, за да му служат. Това били Данаил, Ананий, Азарий и Мисаил. Отвели ги в двореца, за да ги възпитат в езическите обичаи и закони на халдейците. Но четиримата младежи продължавали да съблюдават Мойсиеевя закон. Сред разкоша и богатството те не забравили своя Бог, който ги дарил с мъдрост и успех в науките.

Спечелили уважението и доверието на царя, скоро Данаил получил най-важните дела в държавата – началството над вавилонските мъдреци, а другарите му – високи държавни длъжности. Не бил далече денят, когато в лицето на своите най-приближени мъже Навуходоносор съзрял най-големите си врагове. Заради пророчествата им, които вещаели края на неговата власт и разрухата на халдейското царство, той изпратил на светите пророци големи изпитания. Тяхната вяра в Бог, мъдрост и добродетелност им помагала да оцелеят. Царят повярвал в необикновената им сила и отново въздигнал славата на Данаил и тримата момци. Въпреки опитите на езичниците да ги унищожат, те доживели до дълбока старост. Пророк Данаил бил удостоен от Господ с чудни откровения, които записал и оставил за поколенията в пророческата си книга.

18 декември

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИК СЕВАСТИАН И ДРУЖИНАТА МУ

Севастиян бил началник на дворцовата стража при императорите Диоклетиан и Масимиан. Царете го обичали заради неговата храбост, мъдрост и почтеност. Единственият му грях бил, че вярвал с Иисус, за което никой не знаел.

Скоро Севастиан сам разбрал за мъченичеството, което го очаква. Един ден в Рим довели братята християни Маркелин и Марко, за да бъдат съдени за греховете им. Младежите били подложени на нечовешки мъки, а близките им денонощно страдали за тях. Това силно разколебало вярата у двамата братя. Тогава Севастиан отишъл при роднините на мъчениците и изнесъл пламенна реч в тяхна защита. Когато свършил, небесна светлина обляла цялото му тяло.

Свидетелка на това чудо била нямата Зоя, която с благословията на Севастиан възвърнала говора си. После още много хора повярвали в Иисус, за когото проповядвали Севастиан, Маркелин и Марко в затвора. Сам управителят Агресий видял силата на божието слово, и заедно с цялото си семейство приел Светото Кръщение.

Единствено злите езичници не се примирили с успехите на християнската вяра. По тяхна воля приятелите на Севастиан - Маркелин, Марко и Зоя намерили мъченическа си смърт. Не след много време същата участ сполетяла и Севастиан. След много тежки изпитания и нечовешки страдания, светият мъж бил убит с тояги на хиподрума в Рим. Тленните останки на св.Севастиян намерил християнинът Лукина и ги погребал в една от римските катакомби.

19 декември

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИК БОНИФАЦИЙ

Бонифации бил роб в дома на богатата и знатна римлянка Аглаида, с която жевеел в пълно беззаконие. Еден ден властната жена пожелала да има мощите на някой християнски мъченик. Затова изпратила своя роб в източните страни, където много християни по това време давали живота си в името на Христос.

Бонифаций приел с неохота това пътуване. И докато вървял по широките друмищта дълго размишлявал за подвига на светите мъченици. Това пробудило у него страх от Господ и изпитал голяма болка и разочарование от греховния си живот.

В това състояние на духа младежът пристигнал в град Тарс. Тук станал свидетел на жестоките гонения на император Диоклетиан към християните. Поразен от необикновената воля, достойнство и доблест, с която тези тези хора приемали смъртта, накарали грешникът сам да потърси спасението си в Иисус. Обявил публично своята вяра в Христос, той бил посечен с меч пред очите на добродетелни християни.

Пратеници на Аглаида откупили тяло на Бонифазий за петстотин златни монети. Римлянката приела нетленните му останки с големи почести. В негова чест построила църква в околностите на града. Оттогава тя заживяла в храма, където прекарала в смирение, въздържание и благочестие до края на живота си.

20 декември

ДЕН НА СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК ИГНАТИЙ БОГОНЕСЕЦ

Още като дете Игнатий бил благословен от Бога, затова го нарекли Богоносец. Той бил сред най-преданите ученици на св.Йоан Богослов, избран за епископ на Антиохия. Светият отец мъдро управлявал паството си. Проявявал висока добродетелност, мъдрост и апостолски жар и пръв въвел в църквата пеенето на божествени песни от два хора.

Когато дошъл на власт император Траян, се опитали да склонят епископа на се отрече от Господа и да почита езическите богове. Усилията им били напразни. Затова го изпратили в Рим, за да бъде съден. Пътят на св. Игнатий бил дълъг и труден. Но нито умората, нито близостта на смъртта можели да сломят твърдостта на духа му. През цялото време епископът пишел послания до църквата, а добродетелните християни скърбели за своя отец и се молели за неговото спасение.

Щом пристигнал в Рим, управителят заповядал в празничен ден да отведат светия отец на мястото на наказанието. Срещу него пуснали дивите зверове, които разкъсали отеца пред очите на целия народ. Християните събрали тленните му останки и ги пренесли в Антиохия. Когато Траян научил за мъжеството, с което св. Игнатий срещнал мъченическата си смърт, се поклонил пред тленното му тяло и заповядал да спрат гоненията срещу християните в неговата държава.

Именици днес са всички, които носят имената: Игнат, Игнати, Иго, Игната, Игнатка, Игне; Пламен, Пламена, Огнян, Оги, Огнемир, Огнемира, Огнянка.

21 декември

ДЕН НА СВЕТА МЪЧЕНИЦА ЮЛИАНИЯ

Юлиания била знатна девойка от Витания, която от рано познала истинския Бог и станала християнка.

Когато пораснала, родителите й я сгодили за знатният езичник Елевсий. Девойката не можела да свърже живота си с идолопоклонник и отказала предложението му за брак. Разгневеният баща се отнесъл със зварска жестокост към Витания, а накрая е изпратил на съд.

Елевсий, който по-това време бил управител на града, се опитал с молби и благи думи да склони избраницата си да се откаже от своята вяра, но Юлиания била непреклонна. После и наложил нечовешки изпитания, но и те не могли да победят неустрашимата изповедница на името Христово. Поразени от свръхестествената сила, с която мъченицата понасяла страданията, много езичници станали християни. Всички те били посечени с меч, заедно с мъченица Юлиания.

Това станало през 290 г. На мястото, където погребали тленното тяло на светицата, добродетелните граждани на Витания построили църква в нейна памет.

Народни традиции и празници

В традицията 18 декември е популярен като

ДАНИЛОВДЕН

В старите легенди Даниил е пуснат в ямата, където лъвът вместо да го разкъса, кротко го лизнал с език. Топ символизира личността на Христос, обезоръжила смъртта и изкушението от греха.

Почитат го всички бременни жени. Месят питки, които раздават на комшиите, да е плодовита годината и лесно рожба да добият.

Имен ден на Данаил, Даниел, Даниела.

В народния календар 20 декември бележи един от най-почитаните българи празнуват

ИГНЕЖДЕН

С този празник отбелязват началото на новата година. Затова някъде го наричат още Млада година, Нов ден, Млад месец или просто Полаз. От Игнажден започва да нараства деня и слънцето се обръща от зима към пролет. Всичко, което се прави на този ден има магическата сила да пречиства, да дава здраве и дълголетие, да гарантира берекет, щастие и късмет.

В този ден жените измитали комините, за да няма бълхи през пролетта и лятото. Хвърляли кестени в обора, за да се плодят агнетата. Раздавали погачки на близки и съседи за здраве и благополучие. През това време мъжете колели прасето за Новата Година. Момите и младите невести довършвали изработването на новите си дрехи за настъпващите Новогодишни празници. Рано сутрин родилките теглели децата си за ушите, за да растат по-бързо. Извършвали се и други имитативни магии, с цел да се раждат много животни и да е плодородна годината. На Игнажден коледарите си избирали цар, който да ги води по време на коледуването. А в някои селища момите гадаели в навечерието на празника за своето бъдеще и късмет.

Особен колорит на празникът придавал обичаят полязване. Старо поверие било, че от това, какъв човек ще влезе пръв в къщата на Игнажден, такъв щял да е късмета на семейството. Ако бил добър, работлив, щедър и благороден, всички вярвали, че Новата година ще им донесе много здраве, щастие и късмет. Затова в миналото всяка къща си избирала полязник. Това бил човек, с добро сърце и широка душа, който вещаел само добро на тези, при които отивал. Българите посрещали полязника с много надежда и въодушевление. Техният любим гост обикновено им носел дърво, сухо клонче или треска от дръвника, с които ги благославял. А домакините богато го гощавали и на изпроводяк го дарявали с риза, кърпа и дребни пари.

По традиция вечерта на празника се нареждала обредна трапеза. На нея се слагали само постни ястия – погача с мая, сарми, варено жито, жито, просо, царевица или булгур, боб, зеле, лук, туршия, ушав, орехи, ябълки и вино. Пред да пристъпят към похапването стопанинът разчупвал най-напред обредния хляб високо над главата си, и на когото е наречено по-голямото парче – у него оставал късмета. По стар обичай на Игнажден стопанките за всеки член на семейството колачета с квас, който пазели от 19 декември та чак до Васильовден (1 януари). Някъде ги украсявали с кръг и плетеница – кръгът бил символ на небето, от където Бог пращал дъжд, роса, сняг които носели плодородие и берекет, а плетеницата символизира женското и мъжко начало, създаващи живия живот.

Сподели:
Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му

Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му

Жития на светците

Днес празнуваме три празника в едно

Днес празнуваме три празника в едно

На днешния ден предците ни са отбелязвали Трифон Зарезан - посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното

Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена

Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена

Религиозен календар