Петък (31 януари) е „Денят на Брекзит“, моментът, когато Великобритания най-сетне напуска Европейския съюз след повече от три години болезнени преговори и политически борби, пише американското издание Washington Post, в материал, представен без редакторска намеса от Агенция "Фокус".
Така че бъдете готови да отворите английското вино, но не празнувайте твърде много. Както подчертават сътрудниците на Washington Post Уилиям Буут и Карла Адам, на първо време няма да се промени много: най-трудната работа по Брекзит все още предстои, включително по многобройни въпроси, от правата за риболов до издаването на паспорти.
Но вероятно най-трудното предизвикателство, което предстои е нещо, което много поддръжници на Брекзит се надяваха да е най-лесното – взаимоотношенията между Великобритания и САЩ след Брекзит.
Британците отдавана почитат „специалните взаимоотнишения“ между Лондон и Вашингтон, и много поддръжници на Брекзит, включително (ръководителят на партия Брекзит) Найджъл Фараж и премиерът Борис Джонсън, предположиха, че напускането на ЕС ще подсили трансатлантическите връзки със самия „господин Брекзит“ – Доналд Тръмп.
Реалността обаче може да е по-сложна. Когато Великобритания напусне ЕС една от първите й задачи ще бъде да договори двустранно търговско споразумение със САЩ. Тръмп обеща „масивна“ сделка, но експертите смятат, че той ще продължи своя твърд подход тип „победителят взема всичко“.
„Тръмп няма да прави никакви услуги на Джонсън“, казва Аманда Слоут от Института Брукингс, Вашингтон, пред Reuters.
„Той няма да им даде търговска сделка, без големи отстъпки (от тяхна страна)“.
И освен това е малко вероятно Джонсън да предложи някакви услуги в замяна. Тази седмица британският премиер припомни на света, че дори след Брекзит, Великобритания не желае просто да се подчини на американския си съюзник.
Британското правителство обяви във вторник (28 януари), че ще позволи да бъде използвано оборудване на китайския технологичен гигант Huawei за 5G мрежите и комуникациите в страната, което отбелязва голям разкол между тях и Вашингтон, които настояват от своите съюзници да не работят с компанията.
Компанията Huawei е главният доставчик на оборудване за 5G мрежата, и често има възможност да предложи услугите си на много достъпни цени, но САЩ предупреждават, че те са много близко свързани с китайското правителство, и Вашингтон призова за бойкотирането на компанията.
Британският министър на външните работи Доминик Рааб отхвърли заплахите за това решение, като каза в свое изявление, че Обединеното кралство „никога не взема решения, които нарушават националната ни сигурност и сигурността на нашите (…) партньори“, като имаше предвид съюзниците по разнузнаването на Лондон – Австралия, Канада, Нова Зеландия и САЩ. Освен това на Huawei не беше позволено да работи в „основата“ на британските мобилни мрежи, както и на стратегически важни места, и делът на компанията в страната беше ограничен до 35%.
Но много съюзници на Тръмп, и дори някои негови противници, споделящи скептицизма му спрямо Huawei, изразиха своя гняв срещу това решение. Някои се чудят как устременият американски лидер ще реагира на това, че Джонсън се противопоставя на натиска му.
„Големи решения от страна на Борис за Huawei, най-малкото защото това ще ядоса президентът Тръмп“, каза Пиърс Морган, скандалния британски телевизионен водещ в социалната мрежа „Туитър“.
„Това трябва да прекрати всякакви страхове, че нашият премиер ще бъде кученце в Белия дом“.
Само въпрос на време е преди меденият месец на Тръмп и Джонсън да свърши. Въпреки, че Тръмп открито подкрепи Брекзит и Джонсън, а британският лидер се сближи с него повече отколкото с всеки западноевропейски лидер, те са много различни.
Джонсън е полиглот, учил в (университета) Оксфорд, който е прекарал много голяма част от живота си в чужбина с политическия елит. Тръмп е… схващате идеята. Всички анкети показват, че Тръмп не е популярен във Великобритания, факт, с който Джонсън вероятно е наясно.
Дори тези в британската власт, които са грубо казано съюзници на Тръмп не винаги говорят позитивно по негов адрес. Дейвид Дейвис, бившият министър за Брекзит, който подкрепя амеирканските виждания за Huawei, заяви пред BBC, че Тръмп „няма да помни какво е станало тази седмица“.
Но различията между Великобритания и САЩ стигат и по-далеч от Тръмп.
„Просто казано, много европейци, дори много британци вярват, че техните политически и икономически модели са по-добри от нашите“, както написа сътрудникът на Washington Post Хенри Олсен по-рано.
Малко хора във Великобритания подкрепят възхода на Китай, но има някои, които го разглеждат като по-малкото зло. Според информацията на мозъчния тръст Pew Research Center, по-малко британци имат доверие на Тръмп на международната сцена, отколкото на президента на Китай Си Дзипин.
Тръмп може да вижда себе си в бунтовниците, подкрепящи Брекзит, но сърцето на това движение винаги е било британско. То беше свързано с емоциите от загубата на влияние на международната сцена, и увеличаването на външното влияние във Великобритания. Това не се вързва с философията на Тръмп, гласяща „САЩ над всичко“.
Великобритания на Джонсън и САЩ на Тръмп може да се окажат на противоположни страни по множество въпроси, от ядреното споразумение с Иран, до използването на химикали в американското пилешко. Те може да намерят време да споделят заедно празненствата в петък, но може и да има дълъг махмурлук за Джонсън – особено ако Тръмп бъде избран за втори мандат в САЩ.
Следете с Фактор
Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
- 14:27, 24 Ноември, 2024
Свят
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
- 14:04, 24 Ноември, 2024
Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
- 13:48, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта