Барбара Везел, "Дойче веле"
Колкото повече наближаваше съдбовният ден, в който Тереза Мей представя на кабинета новия си компромис за Брекзит, толкова по-нервно реагираше британската индустрия. Групата "Ягуар Ленд Роувър" (ЯЛР) открито заплаши правителството с последици в случай на "лош Брекзит". От години концернът е собственост на индийската стоманена компания "Тата", но "душата и сърцето на фирмата все още се намират във Великобритания", заяви мениджърът Ралф Шпет в специално становище: "Нас и нашите партньори-доставчици ни очаква несигурно бъдеще, ако на преговорите за Брекзит не бъде постигнато споразумение за безпрепятствен граничен транспорт към ЕС.
В този случай през идните няколко години ще се окажат под заплаха инвестиции на стойност от 80 милиарда паунда". Автомобилният концерн осигурява работа на 40 хил. души в своите заводи и на още 260 хил. души при различни поддоставчици. Концернът се опасява от милиардни загуби заради евентуални продължителни гранични контроли вследствие на "твърд" Брекзит.
Големите фирми се бунтуват
Миналата седмица още два големи концерна ("Еърбъс" и БМВ) отправиха подобни заплахи към правителството. В доклад за "оценка на риска", ръководството на "Еърбъс" заяви, че ако Великобритания напусне митническия съюз и единния европейски пазар, това ще доведе до "сериозно прекъсване на производството". В такъв случая концернът щял да преразгледа "своите дългосрочни инвестиции и производствени мощности" във Великобритания. Самолетостроителната компания "Еърбъс" има 14 хил. служители във Великобритания. Концернът осигурява и още няколко хиляди работни места във фирмите на своите поддоставчици. БМВ Великобритания също изрази подобни опасения. Автомобилният концерн произвежда в Оксфорд главно модела "Мини" и настоява за яснота за бъдещите контакти с ЕС. Шефът на БМВ Великобритания Йън Робертсън заяви, че британската автомобилна индустрия ще загуби своята конкурентоспособност, ако не се намери положителен изход от преговорите за Брекзит.
Предупреждението се отнася както до изнасянето на производствени мощности извън Великобритания, така и до спирането на бъдещи инвестиции. Шефът на "Сименс" Великобритания, в чиито заводи работят 15 хил. души, произвеждащи части за електроцентрали и други енергийни съоръжения, също се опасява от последиците от "твърд" Брекзит. Той призова правителството да остави страната поне в митническия съюз с ЕС, ако не бъде намерено някакво по-добро решение.
Бившият министър на икономиката Винс Кейбъл смята, че предупрежденията на "Еърбъс" са били ключовият момент, който е накарал хората стреснато да си кажат "Боже мой!", защото най-сетне са осъзнали какво се случва в действителност. Пол Дрекслър, председател на Конфедерацията на британската индустрия CBI, заяви през юни, че цели области на местната индустрия ще бъдат буквално заличени, ако страната не остане в митническия съюз с ЕС.
Сега хората осъзнаха какво се случва
Все повече фирми споделяли своите опасения, защото почти всички били силно зависими от наличието на свободен търговски обмен с ЕС. Дрекслър нарече политиката на правителството в Лондон за Брекзит "идеологически порой". Учудващо дълго британските фирми гледаха безучастно на преговорите за Брекзит. Повечето от тях явно се страхуваха да не бъдат въвлечени в идеологическите битки на правителството. Освен това поддръжниците на Брекзит постоянно подчертаваха големите глобални предимства от излизането от ЕС. Те явно все още не са проумели до каква степен е обвързана британската икономика с континентална Европа. А от друга страна явно надценяват и собствената си мощ. Поддръжниците на Брекзит постоянно твърдят, че ЕС щял да им предложи всичките предимства на митническия съюз и вътрешния европейски пазар безплатно, защото зависел в голяма степен от британския пазар.
В действителност е точно обратното. Статистиките са безпощадни. 44 процента от британския износ отиват в ЕС. Други 14 процента - в трети страни, които са свързани с Европа по силата на търговски договори. След Брекзит Великобритания ще загуби тези предимства и ще трябва да сключва нови споразумения. Обратно, само 8 процента от износа на страните-членки на ЕС са предназначени за Великобритания. Освен това европейците демонстрират пълна сплотеност в преговорите и отклоняват всички британски искания за извънредни "творчески" решения, които да са "по мярка" на британците.
Мей има нови предложения, но съмненията остават
Днес Тереза Мей ще предложи нов начин за това как Великобритания да сключи търговски споразумения с трети страни, като едновременно с това запази и своя свободен граничен транспорт с ЕС. Предложението ѝ се базира на преработено техническо решение за бъдещите гранични контроли. Досега ЕС постоянно отхвърляше подобни идеи. В Лондон се говори, че Тереза Мей иска възможно най-мек Брекзит. Тя вече е потърсила подкрепата на холандския премиер Марк Рюте и на федералния канцлер Ангела Меркел.
Как обаче може да бъде договорен "мек" Брекзит, при положение, че е предвидено излизането на Великобритания от митническия съюз и от вътрешния европейски пазар, остава загадка. ЕС предлага на Великобритания само две опции: Норвежкият модел с оставане във вътрешния европейски пазар, който според британското правителство ще бъде най-безболезнен за британската икономика. Или сключване на споразумение за свободна търговия по примера на споразумението между ЕС и Канада. Ако се стигне до второто решение, това ще бъде сигнал за част от британската индустрия, че трябва да се изнася от Острова.
Тереза Мей
Цели сектори на британската индустрия ще бъдат направо заличени, ако Лондон не остане в митническия съюз с ЕС
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков