В последната си реч напускащият поста си ръководител на НАТО Йенс Столтенберг ще предупреди САЩ срещу „изолационизма“.
„Чухме гласове и от двете страни на Атлантическия океан, които призовават Америка и Европа да се разделят“, ще каже той, според откъси от речта му, с които разполага АФП.
„Съсредоточаването върху късогледи национални интереси вместо върху дългосрочното сътрудничество няма да ни послужи добре. Изолационизмът няма да предпази никого.“
Прощалното предупреждение идва в момент, когато съюзниците на Вашингтон очакват да разберат дали бившият президент Тръмп ще спечели президентските избори в САЩ през ноември. Те се опасяват, че той ще разхлаби ангажимента на Вашингтон към НАТО.
Тръмп заяви, че Съединените щати могат да спрат да защитават членовете на НАТО, които не харчат достатъчно за отбрана.
Столтенберг ще предаде командването на отбранителния ъюз на бившия нидерландски премиер Марк Рюте на 1 октомври след десетилетие начело на Алианса.
През това време той помогна да се стимулира значителното нарастване на разходите за отбрана в европейските страни, след като през мандата си като президент Донлад Тръмп оказа натиск в тази посока. Важен фактор за това нарастване е и необходимоста да бъде защитена Украйна от агресията на Русия.
При последното преброяване 23 от 32-те държави в НАТО трябваше да постигнат целта на Алианса да изразходват през тази година 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана - тя беше поставена още през 2014 г.
„Добрата новина е, че изпълнихме обещанието, което дадохме преди десет години“, ще каже Столтенберг.
„Но лошата новина е, че това вече не е достатъчно, за да ни предпази.“
На фона на войната на Москва срещу Украйна, продължаваща вече трета година, Столтенберг ще настоява, че съюзниците от НАТО трябва да гарантират, че Киев може да преговаря „от позицията на силата“, когато дойде време за разговори.
„Всяко бъдещо мирно споразумение трябва да бъде подкрепено от силна и устойчива военна подкрепа. Не само на хартия.“
Връзките на НАТО с Русия бяха прекъснати след тоталното нахлуване на Кремъл в Украйна през 2022 г.
Столтенберг ще изтъкне, че в някакъв момент Алиансът трябва да се върне към диалог с Москва по въпроси като контрола на въоръженията.
„Трябва да разговаряме с нашите съседи. Колкото и да е трудно, това може да се случи. Но диалогът работи само когато е подкрепен от силни защитни мерки.“- гласи позицията на Столтенберг. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства