28 Ноември, 2024

Йенс Столтенберг: Швеция и Финландия трябва да си сътрудничат повече с Турция срещу тероризма

Йенс Столтенберг: Швеция и Финландия трябва да си сътрудничат повече с Турция срещу тероризма

Йенс Столтенберг

Швеция пристъпи към промяна на конституцията

За да се присъединят към НАТО, Швеция и Финландия трябва да си сътрудничат повече с Турция и да приемат по-строго законодателство за борба с терористичните групи, заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг.

Двете държави трябва да засилят сътрудничеството си с Турция в борбата срещу терористичната организация ПКК и нейните разклонения, каза той пред шведската обществена телевизия SVT.

Относно причините, поради които Турция все още не се е присъединила към 28-те си съюзници, за да ратифицира молбата на Швеция и Финландия за присъединяване към НАТО, Столтенберг отбеляза, че опасенията на Анкара, свързани с тероризма, се дължат на това, че тя е претърпяла повече терористични атаки от всяка друга страна в алианса.

Швеция и Финландия официално подадоха молба за присъединяване към НАТО през юни - решение, предизвикано от войната на Русия в Украйна.

Въпреки това Турция възрази срещу кандидатурите за членство, като разкритикува страните, че толерират и дори подкрепят терористични групи.

Тристранен меморандум на срещата на върха на НАТО, подписан между страните през юни, предвижда, че Финландия и Швеция няма да оказват подкрепа на YPG/PYD, сирийското разклонение на ПКК, или на Терористичната организация на Фетуллах (FETO) - групата, която стои зад неуспешния преврат в Турция през 2016 г.

Забележките на Столтенберг идват след терористичното нападение на 13 ноември на булевард "Истиклял" в Истанбул, при което загинаха най-малко шестима души, а 81 бяха ранени, както и след многобройните ракетни нападения от страна на ПКК/YPG по югоизточната граница на Турция, при които загинаха трима души, а 14 бяха ранени.

В отговор на терористичния атентат в Истанбул в събота Турция започна въздушна операция срещу терористичната групировка в Северна Сирия и Северен Ирак, като досега е поразила 89 цели за ликвидиране на скривалищата на ПКК/YPG.

Във връзка с тези усилия ръководителят на НАТО подчерта правото на Турция да се защитава срещу подобни терористични организации.

Като част от усилията си за спазване на тристранния меморандум, миналата сряда Швеция пристъпи към изменение на конституцията, за да промени антитерористичния си закон.

Промените ще дадат по-големи възможности за ограничаване на свободата на сдружаване на групи, занимаващи се с тероризъм - ключово искане от страна на Турция за одобряване на кандидатурата на Стокхолм за членство в НАТО.

Също така ще бъде възможно да се предлагат и вземат решения по закони, които забраняват терористични групи или включват участие в криминални престъпления на терористична група.

Изменението на конституцията ще влезе в сила на 1 януари. /БГНЕС

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство