На машините не може да се сложи софтуер, който да променя резултатите, заяви на извънреден брифинг министърът на електронното управление Александър Йоловски във връзка с устройствата за машинно гласуване и пипан ли е техният код. Вотът не може да бъде манипулиран през машините, защото те служат само като принтер и издават разписка. Тя след това се пуска в кутия от избирателя и се брои от секционните и общинските избирателни комисии.
Извънредният брифинг бе даден, след като "Има такъв народ" оповестиха в парламента, че според доклад на ДАНС има злоупотреба с машините за вота. Незабавно бе свикан извънреден Председателски съвет, а всички лидери на ПГ в парламента взеха отношение по темата.
Министърът на електронното управление отхвърли твърденията за готвена манипулация на машинното гласуване в неделя.
Съгласно изборния кодекс министърът на електронното управление и Министерството на електронното управление осигуряват удостоверяването на съответствието на техническите устройства за машинно гласуване с изискванията на изборния кодекс. Втората задача на Министерството на електронното управление във връзка с изборите е и обезпечаването на видеонаблюдението след края на изборния ден, обясни Йоловски. Той защити заместника си Михаил Стойнов, на когото лично е възложил още през септември функциите да изпълнява всички права на министъра на електронното управление във връзка с удостоверяването на типа машини.
Министърът на електронното управление припомни, че на 9 октомври чрез жребий със софтуерен генератор на случаен принцип са изтеглени серийните номера на машините за гласуване, които ще преминат процеса за съответствие в рамките на тазгодишната процедура.
"Изтеглени са номерата на 8 броя машини, за разлика от предходните избори, когато са били изтеглени 4 броя", уточни той, като допълни, че са присъствали представители на Българския институт за стандартизация, Българския институт по метеорология, представители на политическите партии, както и журналисти.
Йоловски добави, че на 13 октомври беше утвърдена медотиката за удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване. "На 20 октомври експерти на ЦИК, в присъствието на представители на изпълнителя в лицето на "Сиела Норма", са извършили в контролирана среда доведеното изграждане на софтуера, който се инсталира на машините за гласуване на местния вот", посочи той, като уточни, че тогава са присъствали на четири парламентарно представени партии.
В рамките на този процес е генериран криптографски ключ, т.нар. хешкод, с който се подписва софтуерът. Йоловски е категоричен, че някакъв друг софтуер, който не е подписан с този ключ, не може да тръгне на машините за гласуване.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"