България е великолепно подготвена за европредседателството, правителството дори създаде специално министерство. Ръководителката на това министерство Лиляна Павлова, както и премиерът Бойко Борисов, са отлично подготвени, казва в интервю за Дойче веле председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. "С участието и на еврокомисарката Мария Габриел, която върши особено добра работа в моята Комисия, България може да спомогне за значителен прогрес на Европа, убеден съм в това. Защото страната изцяло и без уговорки стои зад европейския дневен ред и поставя в центъра на вниманието именно онези теми, които са от особено значение за европейците: най-вече миграцията, дигиталния пазар, европейския отбранителен съюз и европейското бъдеще на държавите от Западните Балкани", посочва Юнкер и изрази убеденост, че като председател на Европейския съвет България ще води важния дебат за бъдещето на Европа. Според него, през 2018 ще бъдат извършени промени, които ще бъдат важни основи за бъдещето: като се започне със задълбочаването на икономическия и валутен съюз, мине се през бъдещото изграждане на системата за даване на политическо убежище и се стигне до бъдещия бюджет на ЕС. "Като един почтен посредник, България ще играе важна роля във всичко това, намирайки консенсус между държавите-членки", смята Юнкер.
По повод негативните суперлативи за България, отправени от европейските медии, че България е най-бедната и най-корумпираната страна, Юнкер коментира: "Когато чуя подобни клишета, първо проверявам фактите. А фактите изглеждат другояче, при това – още отпреди да започне българското европредседателство. Миналата година българската икономика отбеляза ръст от 3,9 процента, трудовият пазар се развива положително, а България великолепно държи бюджета си под контрол. Държавният дълг е под 30 процента – много ниско равнище, включително и в сравнение с държави, които вече са въвели еврото. Лично аз много добре познавам България – та нали преди години като министър-председател на Люксембург, по време на люксембургското председателство аз подпечатах приемането ѝ в ЕС. Оттогава насам България постигна огромен напредък, включително и в икономиката."
Председателят на ЕК смята, България е една от най-проевропейските страни, т.е. налице е силна воля за действие, за да се намерят общи решения. "Поради всичко това моите очаквания са много положителни – не само за европредседателството, но и за необходимите действия за борба срещу корупцията. По този въпрос ние работим в тясно взаимодействие с България в рамките на така наречения Механизъм за сътрудничество и наблюдение и много внимателно следим напредъка в борбата срещу корупцията.
На въпрос как вижда перспективата на страни от Западните Балкани за приемане в ЕС, Юнкер посочва, че България правилно избра Западните Балкани за един от приоритетите на своето европредседателство. "Страните от Западните Балкани заслужават да им се даде перспектива за членство в ЕС. Да, това няма да се случи в рамките на моя мандат, но ние отсега трябва да положим основите, а самите страни трябва да се захванат с необходимите реформи, така че това да може да стане в скоро време. Благодарение на българското правителство вече бяха направени важни крачки в тази посока: срещата на ЕС на високо равнище за Западните Балкани, насрочена от министър-председателя Борисов за 17-ти май в София, е важен крайъгълен камък в това отношение. България притежава всички необходими предпоставки, за да прехвърли мостове към Западните Балкани, защото познава региона, културата и езиците и защото сама успешно мина през процеса, водещ до приемането в ЕС."
В интервюто не е подминат и въпросът дали по време на своето европредседателство България може и трябва да поеме извънредна роля в комуникацията между ЕС и Турция, на който Юнкер отговря: "България може да играе важна роля за едно ново задълбочаване на отношенията. Ние във всички случаи имаме интерес да работим с Турция като с близък партньор. От друга страна самата Турция сякаш се отдалечава, тъй че от нея самата зависи да се сближи отново с Европа. Като неин съсед, България може да използва своята особено близка връзка с Турция, за да се оживи диалогът, тя може да действа като посредник и преводач. Винаги е по-добре да говорим едни с други, отколкото едни за други."
Жан-Клод Юнкер. Снимка: Ройтерс
Оттогава страната постигна огромен напредък, смята председателят на Европейската комисия
Фактор Фактор
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“