Решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) да изключи водещи учени по право от конкурсните комисии за магистрати предизвика остра реакция сред юридическите факултети. Академичните среди определиха действията на ВСС като унизителни и подкопаващи легитимността на органа.
Първи реагираха от Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. В официално възражение до ВСС деканът доц. д-р Даниела Дончева определи мотивите на Съдийската колегия като „изключително обидни и унизителни за цялата правна общност“. Тя подчерта, че ВСС няма компетентност да оценява хабилитирани преподаватели и постави въпроса дали решението е резултат от некомпетентност или целенасочен опит за отстраняване на независими и обективни специалисти.
Подобни опасения изрази и малцинството в Съдийската колегия, което защити участието на академичните кадри в конкурсите. Въпреки това, мнозинството от съвета наложи своята воля, мотивирайки се с абсурдния аргумент, че експерти по гражданско право не могат да изпитват по търговско право – два тясно свързани правни отрасъла.
Преподаватели и студенти от Юридическия факултет на Софийския университет също излязоха с категорична позиция срещу решението на ВСС, заявявайки „възмущение и несъгласие“ с подкопаването на авторитета на изявени юристи като доц. д-р Таня Бузева, проф. Ангел Калайджиев, доц. д-р Венцислав Петров, проф. д-р Поля Голева и доц. д-р Мария Кьосева.
Академичната общност напомня, че ВСС функционира с изтекъл мандат и с решението си не само компрометира съдебното кадруване, но и руши отношенията си с юридическите факултети. От СУ дори призоваха преподавателите да бойкотират комисиите на ВСС и обявиха, че членовете на съвета са „нежелани в аудиториите“ на факултета, докато решението не бъде преразгледано.
Коментари (0)