Това е основното предизвикателство пред този кабинет – дали ще успее да удържи напора на опозицията, която може да се окаже страховита, ако натрупа опит в това. Това каза социологът и управител на Агенция „Афис“ Юрий Асланов в предаването „Софийска трибуна“ – продукция на Столичната организация на БСП, излъчена на честотите на софийската програма на Радио „Фокус“.
„Най-големите предизвикателства пред коалиционния кабинет ще бъдат доколко бързо той ще се научи да управлява и дали няма да бъде изпреварен от опозицията, която също ще трябва да се учи да бъде опозиция, в лицето на ГЕРБ. Който си научи пръв урока, той ще поеме политическите инициативи“, каза още той.
Според социолога коалиционният кабинет ще се справи по-лесно с големите предизвикателства от обективен характер, отколкото с общата политическа обстановка.
„Големите предизвикателства са от обективен характер – цените на енергоносителите, здравната криза, икономическата и финансовата кризи, бюджетната рамка. Но все пак в правителството влизат достатъчно компетентни и подготвени хора по тези теми. Вярвам, че те по-лесно ще се справят с конкретните предизвикателства, отколкото с общата политическа обстановка, която ще си остане напрегната поне за известно време или поне до местните избори след две години“, коментира още Юрий Асланов.
Той посочи, че редовното правителство има потенциал за пълен управленски мандат. „Към този момент всички гледаме с надежда за успех и сме склонни да дадем и толеранс за старта заради липсата на достатъчно опит и достатъчна зрялост на това ново поколение политици, което излезе на сцената през тази година. Редно е да кажем, че към този момент всички очакваме успех на правителството и пълен управленски мандат, защото България се нуждае от стабилност след тези кризисни години“, обясни Асланов.
Според него е било ясно, че коалиционното споразумение ще бъде подкрепено предварително от този състав на Националния съвет на БСП: „В него почти няма различни мнения от това на лидера. Очевидно е на лице голямо нетърпение да се консумира тази власт. Тепърва ще разберем каква ще е цената за това“.
Юрий Асланов коментира и тиражираната в медиите информация относно връзката на министъра на земеделието, излъчен от БСП, Иван Иванов, с групировката СИК. По думите му към този момент изглежда, че това няма да повлияе на редовното правителство.
„До този момент изглежда, че няма да повлияе, доколкото проследих изказването по тази тема на вече министър-председателя Кирил Петков. Той очевидно не е склонен да обръща внимание на това обстоятелство в биографията на г-н Иванов. Аз не съм запознат и не мога да кажа това в каква степен е така или не е така. Ако е така, ще бъде неприятно за този министър оттук нататък, защото ще му бъде припомняно непрекъснато и в по-голяма степен наблюдателите ш внимават за негови грешки в управлението, отколкото за останалите министри Това мога да кажа о досегашния опит на такива лица. Към този момент очевидно той ще стартира кариерата си на министър без особени проблеми, доколкото е част от едно коалиционно споразумение и на този етап никой от съставящите го партии не е готов да го оспори“, каза социолога.
По думите на Юрий Асланов това дали ще бъдат забележими левите политики в така сформирана коалиция и какво ще бъде мястото на БСП, зависи от поведението на министрите, излъчени от партията, както и от нейното ръководство.
„Трябва да разберем кое наричаме леви политики. Ако говорим само за т.нар. социален вектор, както всички възприеха това понятие за политики, които да намалят социалните тежести и от неблагоприятното икономическо и здравно развитие, то това още не са леви политики. Те се споделят и от много десни партии. Някои десни партии в Европа са правили дори по-смели социални реформи, когато това се е налагало от икономическото развитие с тази цел. Под леви политики трябва да разбираме основното, фундамента на лявата идея – битката с неравенствата и несправедливостта, както и битката за изграждането на солидарно общество. В този смисъл левите политики поначало, като прокарваме линия в преговорите за коалиционно споразумение, отсъстват като червена нишка. Не бива да се учудваме, защото все пак БСП участва в тази коалиция заради принудата. Без нея не може да състави мнозинство, а останалите партии не крият, че са от десния спектър.
Дали БСП ще присъства в това управление като някакъв придатък и кръпка, от която не зависи нищо, това зависи от поведението на министрите, излъчени от БСП, и на ръководството на партията оттук нататък“, допълни той.
„Ние знаем какви щети понася левицата, когато участва на равностойни начала в десни конфигурации. Имаме обратен пример – на партия АБВ, която през 2014 година напусна управляващата коалиция заради политически разногласия с партия ГЕРБ – основният мандатоносител тогава. Виждаме, че АБВ все още се изявява на терена и съществува като политически субект“, коментира Юрий Асланов.
Според него големите проблеми пред БСП не се състоят във вътрешнопартийните конфликти.
„Какви вътрешнопартийни конфликти има в БСП, след като всички критици на Нинова бяха отстранени от ръководните органи и не присъстват в тях. Това по-скоро е външен проблем за БСП. Големите проблеми на БСП са извън личностните разногласия или поне не са в тях“, обясни социологът Юрий Асланов.
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.