Македонският премиер Зоран Заев каза, че ще подаде оставка, ако споразумението с Гърция за преименуването на страната му на Северна Македония не бъде одобрено на референдум, предаде "Катимерини".
Той все пак изрази увереност, че сделката за името ще бъде подкрепена с достатъчно мнозинство на референдума, който ще се проведе есента. Според него споразумението ще получи 75 или дори 85% подкрепа в съответствие на процента граждани, които искат балканската страна да се присъедини към ЕС и НАТО. И двата процеса зависят от уреждането на спора за името.
Заев добави, че правните му съветници в момента проучват какво може да се направи, ако президентът Георге Иванов не подкрепи споразумението, както вече обяви.
По-късно днес се очаква разширяването на ЕС да е на дневен ред на Съвета на ЕС по общи въпроси в Люксембург. Позовавайки се на разговори с дипломатически източници, агенция "Ройтерс" пише, че на съвета ще се прояви съпротивата на Франция, Холандия и отчасти Дания, които ще очакват повече реформи от Албания и Македония, за да се съгласят те да получат покана за преговори.
Тирана и Скопие срещат подкрепата на много европейски столици (и на Еврокомисията, която тази пролет препоръча начало на преговорите), а представители на ЕС многократно са свързвали евроинтеграцията на Македония с разрешаването на спора за името с Гърция, което и стана по-рано този месец. Скопие бързаше с решението, за да може темата да е на дневен ред както на днешния Съвет по общи въпроси, така и на Европейския съвет в четвъртък и петък.
НАТО обяви, че ще предостави покана на Македония на срещата си на върха другия месец, макар присъединяването към алианса да зависи и от други фактори.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.