Право да извършват идентификация на културни ценности вече ще имат общински и частни музеи, определени със заповед на министъра на културата. Това предвиждат приетите от парламента промени в Закона за културното наследство.
Няма да подлежат на идентификация за целите на последваща продажба произведения на българското изобразително изкуство след 1900 година, както и на българските частни книги, създадени след 1805 година. В случаите, в които има данни, че вещите, обект на идентификацията, са незаконно придобити или фалшифицират произведенията на живописта, скулптурата и графиката, ще се уведомяват органите на МВР и прокуратурата. Износът на културни ценности ще се извършва с документите, с които са били внесени, коментира депутатът от ГЕРБ и бивш министър Вежди Рашидов.
"Всички знаем, че България е на границата с Азия и е, общо взето, един основен канал за трафик на културни ценности. Документите, с които може да се докаже вносът, това е достатъчно добро основание да бъде легитимирана една културна ценност. Този закон би бил много по-полезен, отколкото нищо", посочи още той.
Парламентът прие, че който даде невярно експертно заключение, ще се наказва с глоба в размер на 20 000 лева, а предметът на престъплението ще се отнема в полза на държавата.
Арт Фактор
Законодателни промени: Общинските и частни музеи с права да идентифицират културни ценности
България е на границата с Азия и е, общо взето, един основен канал за трафик на културни ценности
Фактор Фактор
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"