„Министър-председателят Бойко Борисов знае колко критични за сигурността в глобалната икономика са енергийната сигурност и енергийна диверсификация. Радвам се да се срещна с него.“
Това написа в свой туит заместник-държавният секретар по икономически растеж, енергетика и околна среда на Държавния департамент на САЩ Кийт Крач. Той беше публикуван знаково на официалната страница на посолството на САЩ у нас. В него Кийт Крач индиректно препотвърждава позицията на САЩ относно необходимостта България да постигне енергийна диверсификация и заедно с това да се оттласне от енергийната зависимост на Русия, за да повиши нивото на своята енергийна сигурност.
Бойко Борисов и Кийт Крач се срещнаха в рамките на годишната среща на Световния икономически форум в Давос преди дни.
В хода на разговора българският премиер изтъкна, че енергийният сектор дава широко поле за сътрудничество между България и САЩ.
„Партньорството ни в тази област има потенциал да допринесе за укрепване на енергийната сигурност на страната ни и за диверсификация на енергийните източници и маршрути, включително посредством внос на втечнен природен газ при изгодни за България условия. Страната ни високо оценява подкрепата на американските партньори за изпълнение на приоритетни инфраструктурни проекти като междусистемната газова връзка Гърция-България и проектирания терминал за втечнен природен газ при Александруполис“, подчерта Борисов.
Съвсем наскоро държавният секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл, който е №3 в Държавния департамент на САЩ, изрази много ясно позицията на Вашингтон по отношение на необходимостта от енергийна диверсификация и повишаване на енергийната сигурност на България като страна, която заема ключово място в Балканския регион. Хейли каза в прав текст, че САЩ са против втората линия на газопровода „Турски поток“, предназначена за доставки на газ за Югоизточна Европа през България, тъй като я разглеждат като геостратегически проект на Русия.
„Съзнаваме, че енергийната сигурност е много важна за Европа и разбираме, че когато нашите съюзници имат сигурен достъп до енергоизточници, те са по-силни, по-благонадеждни съюзници. Проблемът е, че Москва има други възгледи. Москва използва енергоизточниците си като политически инструмент, с който да упражнява влияние, за да разделя Европа. „Северен поток 2“ и втората линия на „Турски поток“ са проблем, защото не осигуряват енергийна диверсификация за Европа. Те дестабилизират Украйна, защото Русия получава възможност да заобиколи тръбопроводите на украинска територия. Ние смятаме, че те дават на Русия още едно средство да се наложи над Европа и така допринасят за нестабилността“, аргументира позицията на САЩ Дейвид Хейли.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"