Има сигнали, че се разпродава имущество от материалната база на Бюрото за защита на свидетели. Това каза зам.-министърът на правосъдието Иван Дерменджиев в интервю за предаването „Тази сутрин“ по БТВ по повод преминаването на Бюрото за защита на свидетели към Министерство на правосъдието.
„Министерство на правосъдието няма намерение на влияе или да намалява състава на Бюрото за защита на свидетелите. Няма напуснали към момента. Прокуратурата ни съдейства. Прехвърлянето на служителите стана без сътресения. При прехвърлянето на материалната база има сигнали, че се разпродава имущество. Ако това е така, е възможно да се застраши животът и здравето на лицата, които са под защита. Ако се прехвърлят бронирани автомобили например, както се говори, тези лица могат да бъдат застрашени. Материалната база все поще е под контрола на главния прокурор. Работим с много бързи темпове и искаме максимално бързо да получим информация за материалната база. Надявам се да се подхожда разумно към подобни спекулации като пробив в Бюрото. Няма такова нещо“, заяви той.
„Винаги съм се чудил дали това Прокуратурата да се грижи за тези лица гарантира обективността на процеса. Сигурността на лицата, които са под защита, е подсигурена и нашата цел е да я подобрим. Не са си тръгнали много хора от Бюрото и няма основание за това. ГД „Охрана“ досега е охранявала магистратите. Бюрото остава самостоятелна структура и неговото ръководство ще е отговорно за охраната на защитените лица. Истинските задачи са да се охраняват защитени лица, а не то да се превръща в антураж на главния прокурор“, посочи Дерменджиев. Той допълни, че се познава с Пламен Узунов и Николай Копринков като уточни, че се е запознал с тях наскоро при назначението си.
По думите му не се предвижда да се прекратят договорите за зимното поддържане в страната. Според него фирмите не са имали основания да очакват плащания до края на тази година, защото плащанията по договорите трябва да става от бюджета на АПИ, а той е изчерпан. Той допълни, че трябва да се изясни правната рамка на сключените договори и затова е създадена работна група, която действа до днес. "Позицията на работната група е, че тези договори са изчерпали своето съдържание. Пределната стойност по тях е надвишена многократно в пъти, а срокът на действие не е изтекъл", заяви той.
Дерменджиев коментира и случая с канадското гражданство на Кирил Петков. По думите му, ако се окаже, че и към днешна дата бившият служебен министър е с двойно гражданство, може да бъде свален от листите за Народно събрание.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"