Противоречивият автор и бивш политик от редиците на социалдемократите Тило Сарацин направи представяне в Дюселдорф на новата си книга „Самозалъгване“ при засилена полицейска охрана, съобщава регионалният вестник Das Rheinische Post. В нощта преди изявата на автора, написал „Германия се самоунищожава“ – книгата, която доведе до разпалването на т.нар. сарацианида, бе извършено нападение срещу заведението, което го покани да представи новото си произведение. В сряда Сарацин бе посрещнат от около 90 демонстранти, които се събраха спонтанно в знак на протест срещу автора.
Властите изпратиха близо 100 полицейски служители, които да гарантират сигурността на Сарацин и съблюдаването на реда. До инциденти обаче не се стигна.
Тило Сарацин бе член на УС на Бундесбанк, но подложен на охулване, беше принуден да напусне поста си в Бундесбанк след силен политически натиск от всички нива, начело с канцлера Ангела Меркел. Причина за това беше изразеното от него мнение, че с политиката си за прием на имигранти, които не се интегрират в немското общество, култура и език, Германия нанася непоправими щети на бъдещето си и не решава дългосрочно нито един от икономическите си проблеми, които стоят пред нея – на първо място нуждата от работна ръка. Ето откъс от книгата му "Германия се самоунищожава".
* * *
„Икономически погледнато Германия се намира в късната фаза на онази златна епоха, която започна около 1950 г. и сега бавно отива към своя край. От 20 години реалният доход на трудово заетите не се покачва, след най-късно 10 години той ще почне да спада и вследствие на демографските деформации този тренд ще се запази. Такава прогноза не се връзва с актуалните успехи на германския експортен бизнес, не пасва към инициативите за елитно качество на образованието на германските университети и не пасва към многобройните други хубави новини, с които ни радват всекидневно. Каква полза има обаче от такива краткосрочни успехи, когато пропиляваме базата за бъдещ растеж на жизнения стандарт и то и количествено, и качествено:
– количествено, защото от 45 години насам всяко ново поколение е с около 1/3 по-малко от предходното, при същевременно запазване на средната продължителност на живота,
– качествено, защото способностите за образование и предпоставките за образование на новородените устойчиво се влошават, а в манталитета на новите поколения закърняват онези качества, които са основа на всеки продуктивен възход…”
Германия няма да загине с внезапен гръм и трясък. Тя ще си угасне тихо и мирно заедно с германците и с демографски обусловеното изчерпване на нейния интелектуален потенциал. Германското в Германия се разрежда и изтънява все повече и повече, интелектуалният потенциал се губи още по-бързо. Кой ще познава след 100 години „Нощната песен на скитника” на Гьоте? Ученикът на Корана от съседната джамия едва ли…
Но дори и да няма повече германци, Северогерманската низина няма да остане безлюдна. В Централна Европа винаги ще живеят хора. Климатът е приятен, централното местоположение дава предимства, а наследената инфраструктура е добра. Само германските острови на територията, която носи названието Германия, ще стават все по-малки и малки, ако не се промени нещо фундаментално. Няма да е нужно кой знае колко време – нашите внуци и правнуци ще го преживеят. Германският елемент може да изчезне от Централна Европа, както е изчезнал гръцкият от Мала Азия. Само дето ще е по-бързо и вероятно ще е без кръвопролитие. Нас, германците няма да е нужно да ни прогонват, ние се сбогуваме тихичко от историята, според закономерностите на таблицата на смъртността на Федералната статистическа служба…”
Превод: © Милен Радев
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата