След като в България бяха установени три случая на маймунска шарка, Министерството на здравеопазването публикува няколко препоръки, чиято цел е да ограничат разпространението на вируса. В тях има и конкретни съвети към всички, които имат симптоми на този вид вариола, и какво да направят, за да не разпространят заразата. Препоръката е те да потърсят лекарска помощ веднага и да се изолират.
От министерството обясняват, че стандартният инкубационен период е от 6 до 13 дни, но може да варира и от 5 до 21 дни. Изолацията продължава до завяхване на обривите. Ако човек се е самоизолирал, той не трябва да напуска дома си през цялото време.
"Заболяването обикновено започва с треска, мускулни болки, умора и главоболие. В рамките на три дни от появата на симптоми обрив започва от мястото на първичната инфекция и бързо се разпространява в други части на тялото. Могат да се засегнати както дланите, така и стъпалата. Обривните единици прогресират едновременно, обикновено в рамките на 12 дни, като преминават през различни стадии. Преди и съпътстващо обрива при много пациенти се наблюдава подуване на лимфните възли", пишат от здравното министерство.
Препоръчва се при проява на някой от симптомите заразеният да се изолира в самостоятелна стая и да използва индивидуални кърпи, прибори за хранене, спално бельо и др.
"За ограничаване разпространението на маймунска вариола от ключово значение е ранното установяване както на заболелите, така и на техните близки контактни лица. В продължение на 21 дни от датата на последния контакт със заразения близките контактни лица трябва да се самонаблюдават за поява на повишена телесна температура и симптоми. При клинични оплаквания контактните лица следва да се консултират с лекар, който да назначи необходимите лабораторни изследвания за маймунска вариола", допълват от министерството.
Всички препоръки и съвети, свързани с вируса, вижте ТУК.
Вижте какви са те и защо е добре да се спазват
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете