17 Август, 2026

Живеем в пренаселени домакинства при над 1 милион необитаеми жилища

Процентът на празните жилища в Софийска област е най-висок – 48,2%

Българското население живее в пренаселени домакинства при положение, че 1 220 416 жилища са необитаеми – това сочат данни на регионалното министерство относно жилищната ситуация в страната.

През 2011 г. населението на страната ни е било 7 327 224 души, живеещи в 3 3887 149 жилища, сочат данните на НСИ. Празните жилища в градовете са 25,45%, а тези в селата – 42,96%, като това се дължи главно на обезлюдяването.

Процентът на празните жилища в Софийска област е много висок – 48,2%. За Перник – 44,9%, а в Бургаска област – 43,7%.

„Причините да са празни са много. Често те са наследствени и съществуват спорове, които не се уреждат, като междувременно апартаментите стоят празни”, поясни зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова. Другата причина е, че има много хора, които са заминали за чужбина и не отдават, нито продават жилищата си.

Относно данните за Бургаска област, Крумова коментира, че там е възможно статистическо изкривяване, тъй като повечето имоти се водят ваканционни и са заети през определена част от годината.

„Около 40% от домакинствата в страната ни са пренаселени”, коментира Крумова.

Тя уточни, че държавата предвижда данъчни стимули за отдаването или продажбата на празните апартаменти, но това може да бъде направено едва след адекватно разглеждане на жилищния проблем.
Сподели:
Форбс: Американски пенсионери масово се местят в Албания

Форбс: Американски пенсионери масово се местят в Албания

Към края на 2024 г. около 712 000 американци са получавали социални плащания в чужбина - увеличение с 20% за последните 13 години

Строителството отчита най-силен ръст през юли, бизнес климатът се подобри

Строителството отчита най-силен ръст през юли, бизнес климатът се подобри

Най-голямо подобрение е регистрирано в строителството, където показателят „бизнес климат“ расте с 4,5 пункта – от 11,1% на 15,6%. Строителните предприемачи дават по-благоприятни оценки за състоянието на компаниите си, отчитат от Националния статистически институт.

Цените на жилищата и наемите у нас са сред най-скоростно растящите в Европа

Цените на жилищата и наемите у нас са сред най-скоростно растящите в Европа

По темп на поскъпване на жилищата България е изпреварена само от Португалия, където увеличението на цените достига 17,8%

Коментари (0)